Polka laureatką w międzynarodowym konkursie „Toyota Dream Car Art Contest”
Samochody, które chronią zwierzęta i sadzą lasy, przełamują bariery językowe i umożliwiają naukę dzieciom, które nie mają dostępu do szkoły. Te oraz inne pomysły są dziełem uczestników międzynarodowego konkursu plastycznego "Toyota Dream Car Art Contest". W tym roku wśród laureatów znalazła się dziewczynka z Polski, Zuzanna Kozak.
Od 2004 roku Toyota zaprasza dzieci z całego świata, by uruchomiły swoją nieograniczoną wyobraźnię, narysowały swój samochód marzeń i przysłały go na konkurs "Toyota Dream Car Art Contest". Co roku odzew jest ogromny, przynosząc bardzo zróżnicowane rezultaty - od zaskakująco praktycznych po zupełnie niezwykłe. Największy producent samochodów na świecie otrzymuje od uczestników cenne lekcje - jakich samochodów pragnie następne pokolenie, jakie zadania i możliwości stoją przed przyszłą motoryzacją, a także, co niemniej ważne, z jakimi problemami młodzi ludzie borykają się na co dzień, które chcieliby rozwiązać przy pomocy swojej wyśnionej technologii.
W tegorocznej, dziewiątej edycji konkursu laureatką została czternastoletnia Zuzanna Kozak. Jej rysunek pt. "Toyota-las" przedstawia latający samochód napędzany śpiewem ptaków, który rozsiewa po świecie sadzonki drzew.
"Moją Toyotę zaprojektowałam z myślą o ptakach i drobnych ssakach roślinożernych pod ochroną. Zwierzęta te na "grzbiecie" swojego samochodu mają wystarczająco dużo pożywienia i mogą w spokoju się rozmnażać i wychowywać potomstwo, nie będąc narażone na ataki drapieżników oraz działalność ludzi. Dodatkowo nasiona drzew porastających pojazd są wysiewane w jego wnętrzu i podlewane deszczówką, aby potem w formie sadzonek zostały zasadzone na Ziemi. Nadmiar nasion jest zrzucany na niezalesione tereny" - powiedziała Zuzia o swoim rysunku. Jego animowaną wersję możecie znaleźć TUTAJ.
Młoda artystka wzięła wczoraj udział w ceremonii wręczenia nagród konkursowych. Było to najważniejsze wydarzenie podczas jej pięciodniowej wycieczki po Japonii, na którą Zuzanna została zaproszona wraz z rodzicami. W ciągu ostatnich 5 lat czworo dzieci z Polski stanęło na podium, zaś dziesięcioro zdobyło tytuł Finalisty etapu międzynarodowego. Do tegorocznej edycji zgłoszono rekordowe 875 tys. prac, w tym prawie 6 tys. w Polsce.
Pierwsze nagrody w trzech kategoriach wiekowych otrzymały dziewczynki ze Sri Lanki, Rumunii i Paragwaju. Siedmioletnia Sethumdee Dulanya Dewagamage narysowała samochód, który pozwala dzielić się pomysłami i wymieniać myśli wszystkim ludziom, bez względu na różnice językowe. Pojazd jedenastoletniej Ady Marii Ciontu służy do nauki dziewczynkom, które nie mogą chodzić do szkoły. Na niezwykły pomysł wpadła mająca 13 lat Azul Paz Servin Rodas. Jej nano-samochód zmienia środowisko na poziomie atomów.
Dwoje uczestników otrzymało nagrody specjalne. Pierwszą przyznał prezydent Toyota Motor Corporation, Akio Toyoda, za rysunek "Dream Society" wykonany przez Hye In Park, piętnastolatkę z Kanady. Jak powiedziała autorka, ten pojazd przekazuje marzenia i łączy rozdzielone rodziny, aby żyły szczęśliwie. Nagrodę specjalną "Inspiracja dla inżynierów" otrzymała dziewięcioletnia Minhal Adnan Sami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Inżynierowie uznali jej "Ecofix Car" napędzany niepotrzebnymi warzywami i owocami za na tyle pomysłowy i praktyczny, że dział firmy odpowiedzialny za produkcję prototypów wykonał jego kolorowy model z gliny.
Na podstawie prac, które przeszły do międzynarodowego etapu konkursu, opracowano kolorowe animacje. Przybliżają one idee stojące za każdym rysunkiem. Filmy można obejrzeć na stronie http://www.toyota-insidedreams.com/dreamcar-collection/collection.