Orlen wyda ok. 5,3 mld zł w Czechach. Będzie odzyskiwał ciepło

Należąca do Orlenu czeska spółka Unipetrol buduje w swoim zakładzie w Kralupach instalację służącą do odzysku ciepła. Jest to jedno z działań potrzebnych do osiągnięcia neutralności przez cały koncern. W sumie Orlen w Czechach chce przeznaczyć na takie działania 5,3 mld złotych.


Czeska spółka Orlenu buduje instalację odzysku ciepła

Orlen Unipetrol, czeska spółka należąca do koncernu, zajmuje się budową instalacji odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnych w swojej rafinerii w Kralupach nad Wełtawą. Zdaniem koncernu inwestycja  ma umożliwić poprawę efektywności energetycznej rafinerii - ciepło gazów, które do tej pory uchodziło do atmosfery, ma być wykorzystywane do podgrzewania wody kotłowej. Powstaje z niej para wodna napędzająca różne urządzenia w czeskiej rafinerii. Obecnie wodę kotłową dostarcza miejska elektrociepłownia zasilana gazem ziemnym. W rafinerii woda jest podgrzewana, by zmienić się w parę wodną. Po jej wykorzystaniu zostaje skraplana i powstały w ten sposób kondensat przesyłany jest z powrotem do elektrociepłowni w celu ponownego podgrzania.

Reklama

Orlen ma ograniczyć emisję CO2 o 15 tys. ton rocznie

Uruchomienie instalacji odzysku ciepła ma sprawić, że czeska spółka Orlenu będzie w stanie samodzielnie podgrzewać kondensat wykorzystując do tego ciepło emitowanych gazów. Według wyliczeń koncernu, gazy mają energię ok. 5 MW, co ma pozwolić na podgrzanie do temperatury 170 stopni Celsjusza ok. 330 tys. metrów sześciennych wody na godzinę. 

W efekcie rafineria w Kralupach będzie mogła samodzielnie wyprodukować ok. 1/3 swojego zapotrzebowania na wodę kotłową, bez konieczności dodatkowego spalania paliw kopalnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu emisja dwutlenku węgla w całym procesie uzyskiwania wody kotłowej ma być ograniczona o 15 tys. ton rocznie. Ponadto Orlen chwali się, że w ciągu roku instalacja pozwoli na odzyskanie takiej ilości ciepła, jaka wystarczyłaby do ogrzania prawie 10 tys. gospodarstw domowych. 

Na ograniczenie emisji CO2 Orlen wyda w Czechach ok. 5,3 mld złotych

Szef Orlenu Daniel Obajtek zaznaczył, że budowa instalacji "przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej zakładu, co nie tylko zapewni korzystny efekt ekologiczny, ale także ograniczy koszty jego funkcjonowania". Obajtek zwrócił też uwagę, że w ramach inwestycji zostanie wykorzystana "unikatowa technologia polimerowych wymienników ciepła, będąca autorskim rozwiązaniem Orlen Unipetrol". Są one odporne na działanie kwasów powstających z połączenia wody i innych substancji zawartych w gazach spalinowych.

Jak informuje koncern, cały projekt ma kosztować 500 mln koron (w przeliczeniu to blisko 100 mln złotych). Maciej Romanów, członek zarządu czeskiej spółki, stwierdził, że poprawa "efektywności energetycznej" jest jednym z celów strategicznych Orlen Unipetrol i stanowi ważny krok na drodze do osiągnięcia przez cały koncern neutralności emisyjnej w 2050 roku. Dodał również, że do 2030 roku na inwestycje związane z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla Unipetrol zamierza wydać ok. 30 mld koron (czyli ok. 5,3 mld złotych).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy