Reklama

Lagonda wróci na rynek!

Lagonda to angielska firma, która powstała w 1909 roku, i której czasy największej świetności przypadły w okresie międzywojennym.

W 1947 roku Lagonda została przejęta przez Aston Martina. Nazwa ta pojawiała się do 1958 roku. Następnie znikła na trzy lata, by powrócić w modelu aston martin lagonda rapide w 1961. Gdy cztery lata później zakończono produkcję tego auta o lagondzie zapomniano na długie 11 lat. Wtedy debiutował ostatni model nazwany po prostu aston martin lagonda. Duży sedan o kanciastej stylistyce przetrwał w produkcji aż do 1989 roku. Jeszcze w 1993 roku pojawił się prototyp o nazwie lagonda vignale, ale to to już był koniec tej nazwy.

Również sam Aston Martin popadł w kłopoty, co skutkowało kilkukrotną sprzedażą różnym właścicielom. W końcu, w 1991 roku firma trafiła w ręce amerykańskiego Forda. Pod jej skrzydłami pojawiło się kilka nowych, ciekawych modeli, jednak dotknięty kryzysem amerykański gigant w zeszłym roku zdecydował się sprzedać markę. Aston Martin trafił w ręce konsorcjum prowadzonego przez znanego z firmy Prodrive Davida Richardsa.

Obecnie firma pracuje intensywnie nad dwoma nowymi modelami: aston martinem rapide, czyli sedanem o stylistyce coupe (debiut w przyszłym roku) oraz sportowym one-77, który według firmy ma być najbardziej spektakularnym astonem w historii.

To jednak nie koniec planów, bowiem potwierdzono, że lagonda wróci do życia. I to nie jako kolejny model, ale osobna marka!

Reklama

Lagonda ma oferować samochody o nieco mniej sportowym zacięciu niż Aston Martin, ale równie ekskluzywne i jeszcze bardziej luksusowe. W przyszłym roku, na stulecie marki, w Genewie ma zostać pokazany pierwszy prototyp pojazdu, który zadebiutuje na rynku w 2012 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: firma | aston martin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy