Izera bez pieniędzy z KPO. Czarne chmury nad polską fabryką aut elektrycznych

Electromobility Poland, które zamierza wybudować w Jaworznie fabrykę i produkować samochód elektryczny pod marką Izera raczej nie dostanie 4,7 mld zł grantu z KPO. To oznacza niepewną przyszłość Izery i całego przedsięwzięcia.

O sprawie poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Powiedział on, że w ramach  proponowanej rewizji KPO projekt polskiego samochodu elektrycznego ma zostać przeniesiony z części grantowej (gdzie dostaje się bezzwrotne dofinansowanie) do części pożyczkowej. 

Electromobility nie dostanie grantu z KPO

- Tym samym  4,7 mld zł grantu ma trafić na inne cele - powiedział PAP Biznes Szyszko.

W tym przypadku chodzi o przesunięcie prawie 4,7 mld zł z części grantowej do pożyczkowej.

Zamiast na Izerę pieniądze z KPO pójdą na rolników

- Ta inwestycja zostaje, ale ponieważ jest stricte rynkowa, to pomoc może być udzielona w formie pożyczki i spółki mogą stanąć do konkursu o taką pożyczkę np. na budowę fabryki, jeśli projekt się spina (...). Pieniądze grantowe z tego przekazujemy m.in. na inwestycje w rolników, czyli bezpieczeństwo żywnościowe Polaków i na ocieplenie domów" - dodał Szyszko.

Reklama

Założenia rewizji Krajowego Planu Odbudowy przedstawiła w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak powiedziała, celem zmian jest maksymalne wykorzystanie puli grantów (ok.25,27 mld euro).

Co dalej z rewizją Krajowego Planu Odbudowy?

Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że 18 kwietnia projekt rewizji KPO po konsultacjach społecznych, będzie opiniowany przez specjalny komitet, a po 20 kwietnia trafi na posiedzenie Rady Ministrów. Po zatwierdzeniu przez rząd zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski przewiduje ponad 100 reform i inwestycji, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. W ramach tej puli Polska ma otrzymać 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO przeznaczona ma zostać na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.). 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy