Pułapka w strefie płatnego parkowania. Mało kto wie o tej zasadzie
Władze każdego samorządu mają sporą autonomię w kwestii ustalania zasad obowiązujących w wyznaczonych przez nie strefach płatnego parkowania. Z tego też powodu trzeba zawsze uważnie zapoznawać się z regulaminem każdej takiej strefy, bo czasami potrafi on zaskoczyć nawet samych mieszkańców.
Spis treści:
W jakie dni można pobierać opłaty za parkowanie?
Intuicja podpowiada, że opłaty w strefach płatnego parkowania obowiązują wyłącznie w dni robocze. Samorządy ustalają jedynie godziny, kiedy parkowanie jest płatne. Taki tok myślenia zdaje się znajdować potwierdzenie w przepisach, a konkretnie w Ustawie o drogach publicznych. W art. 13b, ust. 1:
Opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1 lit. a, pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo.
Czy to znaczy, że w dni wolne, a przynajmniej w dni świąteczne, postój zawsze jest bezpłatny? Niestety nie, o czym informuje kolejny ustęp cytowanego artykułu:
Opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1 lit. b, pobiera się za postój pojazdów samochodowych w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni lub codziennie, w określonych godzinach lub całodobowo.
Jeśli zatem dana strefa jest strefą śródmiejską, a więc znajdującą się w samym centrum miasta lub spełniającą wymóg liczby ludności, płatny postój może teoretycznie obowiązywać w każdy dzień roku.
Kiedy parkowanie w Krakowie jest bezpłatne?
Doskonałym przykładem tego, jak duża swoboda w określaniu zasad strefy płatnego parkowania może dezorientować kierowców, jest przykład Krakowa. W stolicy Małopolski płaci się za postój w dni powszednie oraz w soboty. Intuicja podpowiada więc, że darmowy parking obowiązuje w dni świąteczne, czyli w niedziele i ustawowe święta.
Tu właśnie czai się pułapka. Zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez miasto w połowie 2023 roku, darmowe parkowanie obowiązuje w niedziele oraz wybrane dni świąteczne. Są to:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 24 grudnia – wigilia Bożego Narodzenia,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Warto od razu zauważyć, że akurat wigilia nigdy nie była dniem ustawowo wolnym (choć stanie się nim w tym roku), a mimo to krakowski samorząd za taki dzień ją uznał. Z kolei w pozostałe dni świąteczne, czyli 6 stycznia, 1 i 3 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia oraz 11 listopada strefa płatnego parkowania w Krakowie działa i trzeba płacić za postój pojazdu.
Stawki za parkowanie w Krakowie oraz kara za brak opłaty
Strefa płatnego parkowania w Krakowie podzielona jest na trzy podstrefy, różniące się stawkami za godzinę postoju. Są to:
- podstrefa A - 6 zł/h
- podstrefa B - 5 zł/h
- podstrefa C - 4 zł/h
Na opłacenie parkowania mamy dokładnie 7 minut. Jeśli nie zmieścimy się w tym czasie, miasto może nałożyć na nas opłatę dodatkową w wysokości 250 zł. Jeśli należność opłacimy w ciągu 7 dni, kara jest zmniejszana do 150 zł.