Daimler i Stellantis będą razem produkować baterie

​Daimler przejął 33 proc. akcji firmy Automotive Cells Company (ACC). Jest to założona przez Stellantis i TotalEnergis spółka, która ma zajmować się opracowaniem ogniw i modułów akumulatorowych do samochodów elektrycznych.

ACC ma również wybudować fabryki i uruchomić produkcję akumulatorów, przy czym założeniem jest, że mają one w 95 procentach nadawać się do recyclingu.

TotalEnergis to francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne, zajmujące się dziś wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej i gazu ziemnego. Stellantis to firma powstała z połączenia francuskiego PSA (Peugeot-Citroen) i FCA (Fiat Chrysler Automobiles).

Po transakcji Daimler będzie miał 1/3 udziałów i przystąpi do projektu na tych samych prawach co firmy-założyciele ACC.

W ramach umowy Daimler ma zainwestować w ACC kilkaset milionów ale nie więcej niż miliard euro. ACC już wcześniej otrzymał 1,3 mld euro od Stellantis i TotalEnergis.

Szacuje się jednak, że do wybudowania dwóch zakładów (mają powstać w Niemczech i we Francji) oraz uruchomienia w nich produkcji akumulatorów potrzeba 7 mld euro. Plan zakłada, ze za te pieniądze do końca dekady obie fabryki wyprodukują baterie o łącznej pojemności 120 GWh.

Reklama

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Stellantis | Daimler AG | Mercedes-Benz | samochody elektryczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy