Dacia sprzedała 2 miliony sztuk modelu Duster

Produkowana od 2010 roku Dacia Duster znalazła już 2 miliony klientów. Z tej okazji marketingowcy przygotowali kilka ciekawostek dotyczących tego budżetowego SUV-a.

Rumuńska marka należąca do koncernu Renault chwali się, że przez blisko 12 lat obecności na rynku sprzedała dwa miliony egzemplarzy Dustera. Auto było pierwszym i jak na razie dalej jest jedynym SUV-em w gamie tego producenta.

Od 2017 roku oferowana jest II generacja, która i na naszym rynku radzi sobie bardzo dobrze. W 2021 roku Duster z wynikiem 5 927 zarejestrowanych sztuk został drugim najpopularniejszym autem wśród klientów indywidualnych w Polsce (zaraz za Toyotą Yaris) i najchętniej kupowanym SUV-em.

9 rzeczy o Dacii Duster, o których nie nie wiecie!

Marketingowcy rumuńskiej marki wykorzystali okazję i zebrali kilka interesujących i mało znanych faktów na temat tego popularnego budżetowego SUV-a.

Reklama

  1. Największym rynkiem zbytu Dacii Duster jest Francja, gdzie łącznie wydano klientom 454 707 egzemplarzy. Na kolejnym miejscach znalazły się Włochy (258 102 szt.), Niemcy (210 776 szt.), Turcja (152 406 szt.) i Hiszpania (124 271 szt.).

  2. Głównymi powodami, dla których ludzie kupują Dustery są cena (56 proc.) i design (20 proc). Co ciekawe, klienci z pięciu największych rynków mieszkają głównie na obszarach wiejskich (40 proc.), w małych miastach (30 proc.), w średnich/dużych miastach (10 proc.) oraz na obszarach podmiejskich (11 proc.).

  3. Średnio co 63 sekundy jeden egzemplarz Dustera opuszcza linię produkcyjną w rumuńskim zakładzie Mioveni, gdzie produkowany jest na europejskie rynki. Moce produkcyjne pozwalają na wyprodukowanie dziennie 1000 sztuk nowych SUV-ów Dacii.

  4. 5,79 km/h przy 1000 obr./min - taką prędkość na pierwszym biegu osiągał Duster I generacji z napędem 4x4. Loïc Feuvray, menedżer produktu, wspomina, że chodziło o to, aby samochód mógł jechać do przodu z prędkością taką jak żołnierze podczas wojny, którzy szli obok Jeepów podczas patrolu w terenie.
  5. Rumuńskie Ministerstwo Obrony zamówiło ponad sztuk 880 Dusterów dla tamtejszego wojska. Wszystkie auta są malowane według specjalnych wzorów maskujących w zakładzie w Mioveni.

  6. Dacia wyprodukowała 400 sztuk Dustera w wersji pick-up z pojedynczą kabiną, które używane są np. w rumuńskiej straży pożarnej. I kolejna ciekawostka, pick-up z krótszą paką, ale za to z podwójną 5-osobową kabiną występował jako Renault Duster Oroch w Ameryce Południowej.

  7. Od czasu premiery Dacia Duster zdobyła ponad 40 nagród w tym m.in. Rumuński Samochód Roku, Najlepszy SUV Wielkiej Brytanii, Najlepszy Samochód Rodzinny w Niemczech i Belgii.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dacia Duster

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy