Reklama

Skoda Enyaq iV – zupełnie nowy rozdział?

Skoda Enyaq iV to pierwszy samochód tej marki, który został zaprojektowany od podstaw z myślą wyłącznie o napędzie elektrycznym. Producent ma już za sobą pierwszy sukces w obszarze elektromobilności, który wypracował model Citigo-e iV. Enyaq jest jednak projektem znacznie bardziej śmiałym i wyjątkowym, ma być biletem wstępu do przyszłości motoryzacji. Sprawdźmy, jak tę przyszłość widzi Skoda

Design

Wygląd samochodu pozostaje spójny z ogólną koncepcją stylistyczną marki. Enyaq wygląda przy tym agresywnie i muskularnie, jego projekt narysowany jest ostrymi liniami, które uzupełnione są przez liczne przetłoczenia na karoserii. Przedni pas już teraz prezentuje się atrakcyjnie i nowocześnie, zabudowany "grill" zdradza, że nie znajdziemy tutaj silnika spalinowego. Dodatkowo, w drugiej połowie 2021 roku na rynku powinny pojawić się wersje wyposażone w "Crystal Face", czyli podświetlenie "grilla" złożone z 130 diod LED. Przedni zderzak jest poprowadzony nisko oraz znacząco wysunięty, co dodaje samochodowi sportową sylwetkę. Atrakcyjnie prezentuje się również linia boczna, która narysowana jest dynamicznie i wizualnie wysmukla bryłę auta. Poprowadzona tutaj wyraźna linia przetłoczenia spójnie łączy przednią oraz tylną część nadwozia. Z tyłu uwagę zwraca dość masywny spoiler, ale duża klapa i wąska tylna szyba delikatnie zakłócają proporcje, obciążają optycznie projekt i nie harmonizują z lekkim i smukłym przodem.

Wnętrze

Reklama

We wnętrzu odnajdziemy dużą ilość bardzo dobrej jakości materiałów, nowoczesny design oraz wyjątkową przestronność. Kupując Skodę Enyaq można wybrać jedną z pięciu wersji wykończenia wnętrza. Producent deklaruje, że elementy, które tu spotkamy wykonane zostały z materiałów ekologicznych, wytwarzanych zgonie z zasadami zrównoważonego rozwoju. My testowaliśmy wersję Lounge, która wnosi elementy skórzane oraz wykończone mikrofibrą. Wszystkie tworzywa są przyjemne w dotyku, świetnie spasowane, choć obawy wzbudza kwestia utrzymania ich w czystości, ponieważ sprawiają wrażenie łatwo chłonących brud. Nowocześnie stylizowane klamki, oświetlenie nastrojowe, duża ilość ozdobnych listew i przeszyć dopełniają całość i sprawiają, że wnętrze sprawia bardzo pozytywne wrażenie, prezentuje się elegancko i nowatorsko. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama