Zwolnienia w znanym polskim zakładzie. Powodem Zielony Ład
Nawet 350 osób może stracić pracę w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku. To efekt wdrożenia pierwszego etapu zwolnień grupowych spowodowanych m.in. rosnącymi cenami energii. Dotychczas w polskim zakładzie wyprodukowano ponad miliard sztuk łożysk głównie dla producentów samochodów ciężarowych, osobowych i przemysłu rolniczego.

Znany polski zakład od dłuższego czasu mierzył się z trudną sytuacją finansową spowodowaną m.in. wysokimi cenami energii i rosnącymi kosztami zatrudnienia. Na początku marca pojawiły się informacje o planowanej redukcji zatrudnienia, która miała objąć 110 pracowników, co stanowiło około 10,5 proc. całej załogi. Obecnie do Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku wpłynęło zgłoszenie dotyczące rozpoczęcia procedury zwolnień grupowych.
Nie wytrzymujemy tych cen energii i tych obostrzeń, które nakłada na nas szeroko pojęty Zielony Ład. Rynek automotive, który przesuwa się w kierunku elektromobilności, zużywa coraz mniej komponentów oferowanych przez nas. Musimy dostosować naszą strukturę do aktualnych potrzeb i nie chodzi tylko o strukturę zatrudnienia.
W pierwszym etapie wypowiedzenia otrzyma 81 osób
Na początku stycznia fabryka zatrudniała 1066 osób. Zarząd firmy przewidywał, że zwolnienia grupowe mogą dotknąć nawet 350 pracowników. Początkowo planowano zwolnić 120 osób, jednak po rozmowach ze stroną społeczną liczba ta została zmniejszona do 110. Kolejne negocjacje ze związkami zawodowymi skutkowały dalszym obniżeniem skali zwolnień - ostatecznie wypowiedzenia ma otrzymać 81 osób.
Większość pracowników zgłoszonych do zwolnień grupowych w firmie to osoby zatrudnione bezpośrednio przy produkcji. Z informacji przekazanych przez pracodawcę wynika, że około 40 z nich uzyska prawo do świadczeń przedemerytalnych lub emerytury. Jednocześnie jest to dopiero pierwszy etap zwolnień grupowych, które w sumie mogą objąć 350 osób.
Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku to najstarszy taki zakład w Polsce
Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku, która rozpoczęła produkcję łożysk w 1948 roku, jest najstarszym tego typu zakładem w Polsce. W 2013 roku większość akcji przejęła firma ZXY Luxembourg Investment, część chińskiego koncernu samochodowo-maszynowego Tri Ring Group Corporation.
Firma produkuje łożyska kulkowe, stożkowe i walcowe. Dotychczas wyprodukowano w niej ponad miliard łożysk, głównie na potrzeby producentów samochodów ciężarowych, osobowych, przemysłu rolniczego oraz silników elektrycznych.
Przedstawiciel FŁT zapewnił, że zarząd dąży do poprawy funkcjonowania firmy w każdym możliwym obszarze. W tym celu podejmuje działania takie jak oszczędności, optymalizacja kosztów energii i zwiększanie wydajności procesu produkcyjnego, wprowadzenie nowego systemu wynagrodzeń, a także poszukiwanie nowych kontrahentów oraz innowacyjnych rozwiązań.