Znana firma zwolniła 250 pracowników. Na jednym spotkaniu

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole w krakowskim oddziale firmy technologicznej Aptiv. Na początku tygodnia korporacja bez żadnej zapowiedzi zwolniła 250 pracowników. Przyczyną ma być restrukturyzacja firmy oraz trudna sytuacja na rynku.

Kontrowersyjne zwolnienia w znanej firmie technologicznej

Niemal 250 pracowników krakowskiego oddziału firmy Aptiv otrzymało na początku tego tygodnia wypowiedzenia. Cała operacja miała zostać przeprowadzona bez żadnej zapowiedzi, w przeciągu kilkudziesięciominutowej przerwy obiadowej. Zwolnione osoby o fakcie dowiedziały się podczas pospiesznie zorganizowanego spotkania. Następnie nakazano im spakowanie rzeczy i opuszczenie biura. Powodem rzekomo miały być kwestie związane z coraz trudniejszą sytuacją na rynku i próbami przeprowadzenia restrukturyzacji firmy.

Jeden z pracowników firmy Aptiv tak opisał całe zdarzenie serwisowi Money.pl:

PIP przeprowadzi kontrole w firmie Aptiv

Reklama

Na kwestie dosyć kontrowersyjnych zwolnień szybko zareagowali polscy parlamentarzyści. Posłowie partii Razem: Daria Gosek-Popiołek, Adrian Zandberg i Maciej Konieczny, zwrócili się do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie o przeprowadzenie kontroli w firmie Aptiv. Politycy apelują o sprawdzenie, czy wręczone wypowiedzenia nie łamią przepisów dot. zwolnień grupowych, jak i tego, czy w Aptiv Services Poland S.A. nie zawierano umów cywilnoprawnych w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy powinny być zawarte umowy o pracę.

Zgodnie z ustaleniami serwisu Money.pl - Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła już otrzymanie takiego zawiadomienia. Zgodnie z zaleceniami, PIP zamierza przeprowadzić szeroko zakrojoną kontrolę w krakowskim oddziale korporacji. Do sprawy odnieśli się także przedstawiciele firmy Aptiv, którzy zapowiedzieli wydanie oświadczenia w sprawie opisywanych zwolnień. 

Krakowski oddział Aptiv zatrudnia ponad 2,5 tys. inżynierów

Centrum Techniczne Aptiv w Krakowie to ważny pododdział dublińskiej firmy technologicznej, która skupia się na produkcji części dla przemysłu samochodowego. Przedsiębiorstwo od niemal dwóch dekad zajmuje się technologiami, które są wykorzystywane w samochodach niemal wszystkich przodujących marek. Od elektroniki i systemów aktywnego bezpieczeństwa po najnowocześniejsze multimedia dla kierowców. W Polsce firma zatrudnia ponad 5,5 tys. pracowników, a swoje zakłady posiada m.in. w Krakowie, Gdańsku i Jeleśni. W małopolskim oddziale było zatrudnionych ponad 2,5 tys. inżynierów i kilkuset specjalistów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kraków | zwolnienia grupowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy