Zapłacisz jak ciągniesz przyczepą campingową

1 lipca br. zacznie działać elektroniczny system poboru opłat na autostradach i drogach ekspresowych. Niestety, przez błąd ustawodawcy...

Tyle samo powinien zapłacić samochód osobowy ciągnący na przykład na przyczepie motorówkę
Tyle samo powinien zapłacić samochód osobowy ciągnący na przykład na przyczepie motorówkęINTERIA.PL

...elektroniczną opłatę za przejazd zapłacą jednak nie tylko kierowcy ciężarówek o masie powyżej 3,5 t, ale także wszyscy ci, którzy tego dnia postanowią wyruszyć w wakacyjną podróż ... samochodem osobowym z przyczepą campingową.

W założeniu elektroniczny system poboru miał obejmować jedynie ciężarówki powyżej 3,5 tony. Tymczasem wchodząca w lipcu w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych, wraz z uzupełniającym ją projektem rozporządzenia Rady Ministrów spowoduje, że opłata elektroniczna obejmie pojazdy składające się z samochodu oraz przyczepy lub naczepy o masie powyżej 3,5 tony, przy czym masa ta odnosi się do sumy masy pojazdu i masy przyczepy.

Czego mogą spodziewać się kierowcy samochodów osobowych z przyczepą? Ciężarówki o masie od 3,5 tony do 12 ton i autobusy za przejazd jednego kilometra po autostradzie lub drodze ekspresowej zapłacą od 0,20 zł do 0,40 zł. Takie stawki określa projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej, który przyjęła 22 marca 2011 roku Rada Ministrów.

Tyle samo powinien zapłacić samochód osobowy ciągnący na przykład na przyczepie żaglówkę. Wszyscy natomiast możemy się spodziewać zwiększenia ruchu na drogach niepodlegających opłatom, za to nieprzystosowanych do natężonego ruchu samochodowego, czyli po prostu korków.

Natomiast utrzymanie takiej sytuacji, że opłatom będą podlegały także samochody osobowe, które będą miały przyczepę lub naczepę (zespół pojazdów), w związku z czym masa całkowita samochodu przewyższy 3,5 t może realnie spowodować opóźnienia w implementacji Elektronicznego Systemu Poboru Opłat.

Skutki dla budżetu państwa są w tym zakresie łatwe do przewidzenia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas