Zamówił transport przez telefon alarmowy. Wyjechał na sygnałach

Wiktor Seredyński

Wiktor Seredyński

Aktualizacja

"Proszę pana, potrzebuję transportu” – takie słowa w słuchawce usłyszał dyspozytor w Centrum Zarządzania Tunelem (CZT). Prośba została spełniona, a po mężczyznę spacerującego tunelem na trasie S2 Południowej Obwodnicy Warszawy przyjechał wyjątkowy "transporter” – i to na sygnale

Mężczyzna spacerował tunelem na trasie S2
Mężczyzna spacerował tunelem na trasie S2GDDKiA

Spacerował tunelem i szukał podwózki

GDDKiA opublikowała na swoich profilach społecznościowych nietypowe wideo, na którym widać mężczyznę spacerującego tunelem POW na drodze S2. Obok niego przejeżdżają kolejne samochody, jednak spacerowicz zupełnie się nimi nie przejmuje i kieruje się w stronę telefonu alarmowego.

Pieszy wykorzystał go, aby skontaktować się z Centrum Zarządzania Ruchem niczym z infolinią taksówkarską, prosząc o podwózkę. Transport przyjechał błyskawicznie, ale pojazd nie należał do żadnej z firm taksówkarskich

Potrzebował transportu w tunelu. Z pomocą przyjechała policja

Dyspozytor bardzo przytomnie podszedł do całej sytuacji i przystał na prośbę mężczyzny. Poprosił o pozostanie w tym samym miejscu, a następnie zamówił transport wykręcając numer alarmowy. Do tunelu na trasie S2 zadysponowano patrol grupy SPEED, który zatrzymał pieszego.

Tunele są przeznaczone wyłącznie dla zmotoryzowanych

To kolejny film opublikowany przez GDDKiA, który wywołuje liczne komentarze zwracające uwagę na fakt, że mężczyzna porusza się chodnikiem. Należy jednak pamiętać, że pieszym zabrania się wstępu do tuneli drogowych, szczególnie na drogach ekspresowych. W rzeczywistości chodniki w tunelach pełnią rolę dróg ewakuacyjnych, które wykorzystywane są jedynie w sytuacjach awaryjnych.

GDDKiA ostrzega - telefony alarmowe służą do kontaktu w sytuacjach awaryjnych

To nie jest pierwszy tego rodzaju występek w polskich tunelach. Służby każdorazowo dzielą się na portalach społecznościowych filmami z pieszymi czy zagubionymi rowerzystami, aby przypominać o niebezpieczeństwie i obowiązujących przepisach.

GDDKIA przypomina, że "telefony alarmowe znajdujące się w tunelach służą do kontaktu z CZT tylko w sytuacjach awaryjnych. W każdym tunelu przy drogach ekspresowych obowiązuje zakaz poruszania się pieszych. Drogi ewakuacyjne oddzielone krawężnikiem od pasa ruchu - jak sama nazwa wskazuje - wykorzystywane są w razie konieczności przeprowadzenia ewakuacji".

Kierowcy zapłacą również w weekendy. Polski kurort zmienia zasadyPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?