Zakazy dla ciężarówek w 2022 roku. Kiedy tiry nie mogą jeździć po drogach?

W Polsce zakaz ruchu jest przewidziany dla pojazdów i zespołu pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 ton. Są jednak wyjątki. Kogo zakaz jazdy dla ciężarówek nie dotyczy? Odpowiadamy.

Zakazy dla ciężarówek w 2022 roku

Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu ograniczenia obowiązują od godziny 8:00 do 22:00 w dni ustawowo wolne od pracy. W 2022 roku dni, w których obowiązuje zakaz ruchu w Polsce to: 

Reklama
 • 1 stycznia - Nowy Rok
 • Pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy (w 2022 roku 17 i 18 kwietnia)
 • 1 oraz 3 maja
 • Zielone Świątki (w 2022 roku 5 czerwca)
 • Boże Ciało (w 2022 roku 16 czerwca)
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych 
 • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
 • 25-26 grudnia - Boże Narodzenie 

Zakazy dla tirów. Kiedy jeszcze obowiązują?

Oprócz ograniczeń w ruchu dla ciężarówek, które obowiązują w dni ustawowo wolne od pracy od godziny 8:00 do 22:00, są jeszcze inne. Kierowcy tirów nie wyjadą na polskie drogi w dzień poprzedzający święto państwowe. Zakaz obowiązuje na terenie całego kraju w godzinach od 18.00 do 22.00.

Od tej reguły są jednak trzy wyjątki. Tiry mogą w tych godzinach poruszać się w dniach, które poprzedzają święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok oraz święto Trzech Króli.

Zakazy dla ciężarówek w wakacje i weekendy

Kierowcy ciężarówek muszą pamiętać także o ograniczeniach, które obowiązują ich na polskich drogach w wakacje. W ramach letnich zakazów pojazdy powyżej 12 ton nie mogą jeździć:

 • w piątki od godziny 18.00 do 22.00
 • w soboty od godziny 8.00 do 14.00
 • w niedziele od godziny 8.00 do 22.00

Te ograniczenia trwają od piątku po zakończeniu lekcji albo w piątek, w który kończą się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach. Zakaz trwa aż do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć w szkołach.

Kogo nie dotyczy zakaz jazdy dla ciężarówek?

W rozporządzeniu ministra transportu pojawiły się także sytuacje i wyjątki, które pozwalają na ruch dla ciężarówek. Zakaz jazdy dla ciężarówek nie dotyczy między innymi Policji, ITD, Służby Celno-Skarbowej, Straży Granicznej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, pogotowia technicznego oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Dodatkowo zakazy jazdy nie dotyczą tych samochodów, które biorą udział w usuwaniu awarii, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, biorą udział w akcjach humanitarnych lub akcjach ratowniczych. 

Mandatu za jazdę pojazdami ciężarówkami powyżej 12 ton nie dostaną także kierowcy przewożący przesyłki pocztowe, żywe zwierzęta, artykuły szybko psujące się i artykuły spożywcze.

Jakie są kary za złamanie zakazu jazdy ciężarówek?

Mandat może słono kosztować. Według rozporządzenia kierowca może zostać ukarany kwotą od 200 do 500 zł. Sankcje grożą także przewoźnikowi - tu kara wynosi do 2000 zł., a także zarządzającemu transportem - 1000 zł. 

Łącznie naruszenie może kosztować firmę transportową nawet 3500 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciężarówki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy