Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach. Prawie połowa badanych jest za

Jakiś czas temu minister zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że jej resort prowadzi analizę dotyczącą wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jak się okazuje, z przeprowadzonego badania wynika, że prawie połowa respondentów jest za wprowadzeniem takich przepisów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach? W resorcie zdrowia trwa analiza

W rozmowie z Radiem ZET, 17 kwietnia 2024 roku, minister zdrowia, Izabela Leszczyna, stwierdziła, że w resorcie prowadzone są analizy dotyczące wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. 

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach. Zdania polityków są podzielone

Zdania wśród polityków są na ten temat podzielone, również w samej koalicji rządzącej. Zdaniem Ryszarda Petru z Polski 2050 "na alkoholu są wysokie marże, które w znacznym stopniu utrzymują część handlu i taka jest rzeczywistość". Ponadto zaznaczył on, że choć sam alkoholu nie kupuje to "za dużo ograniczeń nie jest właściwe".

Reklama

Inne zdanie na ten temat ma natomiast Wojciech Konieczny z Polskiej Partii Socjalistycznej, wiceminister zdrowia w obecnym rządzie. "Dostępność alkoholu w Polsce jest bardzo duża, jest bardzo łatwy dostęp. Ekspertyzy, którymi dysponujemy, wskazują, że ta dostępność jest za dużą" - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Wiceminister zwrócił również uwagę, że stacje oferują obecnie "tak dużo produktów poza benzyną i alkoholem, że to nie będzie taki uszczerbek, który zaważyłby rzeczywiście ekonomicznie". Z kolei rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Damian Kuraś, stwierdził w rozmowie z portalem tvn24.pl, że ograniczanie punktów sprzedaży alkoholu zgadza się ze strategią Światowej Organizacji Zdrowia.

Wsparcie dla pomysłu popłynęło również od politycznych przeciwników. Za wprowadzeniem zakazu jest były premier i polityk Prawa i Sprawiedliwości, Mateusz Morawiecki.

Wśród polityków byłego obozu rządzącego nie brakuje jednak również przeciwników. "Wiecie, że uśmiechnięta Polska zakaże sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? No to już wiecie" - napisał w mediach społecznościowych poseł klubu PiS, Marcin Warchoł z Suwerennej Polski.

Co o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach myślą Polacy?

Potencjalny zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach dzieli polityków. A co ze "zwykłymi" Polakami? Badanie w tej sprawie przeprowadziła agencja SW Research, na zlecenie "Wprost". Zostało ono przeprowadzone 14 i 15 maja 2024 r. W ramach badania przeprowadzono 802 wywiady z reprezentatywną próbą Polek i Polaków w wieku powyżej 18 roku życia.

Pytanie skierowane do respondentów brzmiało "Czy jesteś za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach paliw?" Prawie połowa badanych, bo aż 48,1 proc., opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu. Przeciw takiemu pomysłowi było 35 proc. respondentów. Pozostałych 17 proc. nie miało zdania na ten temat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zakaz sprzedaży alkoholu | stacje paliwowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama