XD i YT na tablicach rejestracyjnych? Ministerstwo się tłumaczy

Niedawne rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury już wkrótce przyniesie nową pulę literowych wyróżników tablic rejestracyjnych. Szczególnie rozbawienie – wzbudzają niektóre z zaproponowanych skrótów, takie jak XD czy YT, jednoznacznie kojarzące się ze slangiem internetowym. Swoje wątpliwości w tej sprawie zgłosili posłowie Platformy Obywatelskiej.

Ministerstwo tłumaczy się z tablic XD oraz innych budzących skojarzenia
Ministerstwo tłumaczy się z tablic XD oraz innych budzących skojarzenia Arkadiusz ZiolekEast News

Stale rosnąca sprzedaż samochodów prędzej czy później musiała doprowadzić do wyczerpania kombinacji wyróżników tablic rejestracyjnych. Na szczęście na sytuacje stosunkowo szybko zareagowało Ministerstwo Infrastruktury, które jakiś czas temu zdecydowało się przypisać dodatkowe oznaczenia dla części miast i województw.

Nowe tablice rejestracyjne w polskich miastach

Wśród pierwszych miast, które doczekały się nowych tablic jest Poznań, Wrocław i Kraków. W Wielkopolsce zamieniono “PO" na “PY", na Dolnym Śląsku “DW" na “DX", a w Małopolsce “KR" na “KK". Do wyżej wymienionych już wkrótce dołączą kolejne metropolie, w tym Warszawa, której tablice rejestracyjne będą rozpoczynały się od liter "AE". Największe kontrowersje dotyczą jednak wyróżników takich miast, jak Gdańsk, czy Tarnobrzeg. Dlaczego?

Wszystko przez wyróżniki "XD" - w przypadku Gdańska oraz "YT" - w przypadku Tarnobrzegu. Jak się okazuje oba te skróty są wykorzystywane przez młodzież w potocznym slangu internetowym. XD to bowiem jedna z najbardziej popularnych emotikon w internecie, która wyraża rozbawienie. YT to z kolei skrót od YouTube - jednego z najbardziej popularnych portali wideo. Nieco mniej zabawne skojarzenia budzi skrót "MO", który został już zarezerwowany dla Poznania i wejdzie w życie po wyczerpaniu obecnej puli tablic "PY". Tak wiele lat temu zaczynały się tablice pojazdów Milicji Obywatelskiej.

Posłowie Platformy Obywatelskiej z pytaniami do ministerstwa

Jak poinformował niedawno portalsamorzadowy.pl - kwestie wyboru dosyć kontrowersyjnych skrótów poruszyli niedawno m.in.  posłowie Platformy Obywatelskiej. Politycy zwrócili się do Ministerstwa Infrastruktury o "szczególne zastanowienie" i uzasadnienie doboru właśnie takich wyróżników.

Jak czytamy w serwisie:

Poseł Jarosław Urbaniak zwrócił się w tej sprawie do resortu infrastruktury pytając o uzasadnienie takiego a nie innego doboru nowych propozycji oznakowania tablic rejestracyjnych dla miast. Zaproponował też, by zamiast tworzenia "nowych, coraz dziwniejszych i oderwanych od realiów propozycji oznakowania pojazdów, po stosownym okresie karencji dopuścić do ponownego użytku tablice rejestracyjne, które zostały wyrejestrowane

Nie można wykorzystać już wcześniej użytego numeru rejestracyjnego

Na słowa te szybko zareagował wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który zaznaczył, że propozycje nowych wyróżników były znane już wcześniej i nie budziły żadnych zastrzeżeń samorządowców. Co więcej, samego przyporządkowania dokonano alfabetycznie z uwzględnieniem kolejności od województw, które wykorzystały najwięcej numerów z puli dostępnej dla tablic rejestracyjnych.

W cytacie dla portalsamorzadowy.pl czytamy:

W trakcie procesu legislacyjnego (...) wprowadzane zmiany, w tym w zakresie nowych wyróżników, przedstawione były do konsultacji publicznych. Ze strony samorządowych organów rejestracyjnych nie było uwag w tym zakresie.

Co jednak ciekawe, Rafał Weber podkreślił, że chociaż obecne przepisy nie pozwalają na wykorzystanie użytego już wcześniej numeru rejestracyjnego pojazdu, MI rozważy dopuszczenie takiej możliwości w przyszłości.