Wysyp policyjnych patroli na drogach. Na to zwrócą szczególną uwagę

Jak co roku policja rozpoczyna okres wzmożonych, wielkanocnych kontroli na drogach. Funkcjonariusze położą szczególny nacisk na kontrole prędkości oraz trzeźwości kierujących.

W jakich dniach pojawią się wzmożone kontrole

Jak przekazał kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w okresie świątecznym - od piątku do poniedziałku - na drogach w całym kraju pojawi się więcej policyjnych patroli. Więcej policji ma być szczególnie w trakcie wyjazdów i powrotów.

"Będziemy kłaść szczególny nacisk nie tylko na widoczność patroli, ale też na działania, które mają na celu pomoc uczestnikom ruchu drogowego, oraz na zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych w kraju, w miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień" - wyjaśnił kom. Opas. Dodał, że policjanci w niektórych miejscach będą też kierować ruchem. Podkreślił, że funkcjonariusze będą egzekwować przede wszystkim przestrzeganie ograniczeń prędkości.

Reklama

"Na drogach pojawią się nie tylko policjanci z laserowymi miernikami prędkości, z rejestracją obrazu, ale także pojazdy policji wyposażone w wideorejestratory, w tym oczywiście policjanci grup SPEED" - zaznaczył.

Dodał, że policjanci będą zwracać uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz na właściwe przewożenie dzieci w pojazdach. "Będziemy również patrzeć na zachowania kierujących pojazdami wobec pieszych, szczególnie w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych" - powiedział. Wskazał, że należy też zwrócić uwagę na obywateli Ukrainy, którzy będąc w Polsce uczestniczą głównie w ruchu pieszym.

Polacy jeżdżą coraz bezpieczniej

Z danych KGP wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano znaczący spadek wykroczeń kierujących popełnianych wobec pieszych - 16 628, dla porównania w 2021 roku było to 19 217 wykroczeń. Mniej wykroczeń w ostatnim kwartale popełnili również sami piesi - nieco ponad 52 tys. W zeszłym roku było to ponad 64 tys.

Zmniejszyła się również liczba przekroczeń dozwolonej prędkości - 619 949 wobec 633 429 w 2021 roku. Policjanci ruchu drogowego zarejestrowali też blisko 50-procentowy spadek liczby wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym - 7063 wobec 14 035 w 2021 roku. Jednakże w pierwszych trzech miesiącach tego roku zarejestrowano 4136 wypadków - o 441 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Niestety zanotowano więcej wypadków w rejonie samych przejść dla pieszych. W tym roku, w niemal 800 wypadkach zginęło 48 pieszych. Dla porównania w pierwszym kwartale ubiegłego roku doszło do 518 wypadków, w których zginęło 33 pieszych.

Z kolei z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że podczas ubiegłorocznych Świąt Wielkanocnych - od piątku do poniedziałku, w 153 wypadkach drogowych zginęły 22 osoby, a 181 osób zostało rannych.

Jak powiedział kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, zdarzenia notowane w okresie świątecznym spowodowane były głównie nadmierną prędkością i nieprawidłowym zachowaniem wobec pieszych. "Generalnie w czasie świąt ludzie przemieszczają się poza miasta - tam, gdzie na co dzień nie jeżdżą i często nie są przygotowani do takiego ruchu. Poza tym do wypadków często dochodzi już w pobliżu celu podróży, nierzadko kilka kilometrów przed miejscem spędzenia świątecznego spotkania lub - jeśli to jest powrót - blisko domu" - powiedział Opas.

Dodał, że policja w czasie świąt zintensyfikuje kontrole stanu trzeźwości i stanu psychofizycznego. Kierującym zalecił, by w przypadku podróży na dłuższych dystansach - zależnie od swoich umiejętności i od swojego organizmu - co 1,5 lub 2 godz. zrobić krótką przerwę.

Policja przypomniała również, że w okresie wielkanocnym obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz ten 16 kwietnia będzie obowiązywał w godz. 18-22, zaś 17 i 18 kwietnia w godz. 8-22. Z zakazu wyłączone są m.in. autobusy i pojazdy posiadające zezwolenie na przewóz w tym czasie.

Policja przypomina o nowym taryfikatorze mandatów

1 stycznia 2022 r. weszły w życie nowe przepisy, które m.in. podwyższają maksymalną wysokość grzywny, jaką może nałożyć sąd - z 5 do 30 tys. zł - oraz zwiększają wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - z 500 zł do 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł.

Nowe stawki mandatów określa rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z dokumentem, mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł, a dalej - o 41-50 km/h - 1 tys. zł; o 51-60 km/h - 1,5 tys. zł; o 61-70 km/h - 2 tys. zł; o 71 km/h i więcej - 2,5 tys. zł.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowy taryfikator mandatów | policja | Policyjna kontrola
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy