Wycieraczki, akumulator, reflektory...

Jacek Jurecki

Oprac.: Jacek Jurecki

Jak przygotować samochód do niższych temperatur, większej wilgoci i coraz wcześniej zapadającego zmierzchu?

Mimo tego, że jesień to jeszcze nie zima, ale sporym zaskoczeniem nie mogą być nocne spadki temperatury
Mimo tego, że jesień to jeszcze nie zima, ale sporym zaskoczeniem nie mogą być nocne spadki temperaturyJacek JureckiINTERIA.PL

Wycieraczki

Wycieraczki zamiast wycierać — rozmazują? INTERIA.PL

Najwcześniej może zaskoczyć nas stan wycieraczek. Latem, gdy opady są stosunkowo rzadkie, nie zauważamy, że pióra są już zużyte, a gumki zniszczone. Jednak jesienne opady i rosa osiadająca nocą sprawiają, że używamy wycieraczek niemal codziennie. Okazuje się wtedy, że zamiast wycierać — rozmazują, co z pewnością ograniczy widoczność, a tym samym stanowić będzie realne zagrożenie. Warto więc zdecydować się na nowe pióra wycieraczek.

Akumulator

Akumulator. Warto więc sprawdzić jego stan Adobe Stock

Po kilku latach od zakupu jego pojemność maleje, a wraz ze spadkiem temperatur zwiększa się ryzyko jego wyczerpania. Niższa temperatura to także wzrost gęstości oleju silnikowego. A to przyczynia się do konieczności użycia większej energii do uruchomienia silnika. Warto więc sprawdzić stan swojego akumulatora.

Reflektory

Reflektory. Ich sprawność jest szczególnie ważna o tej porze rokuINTERIA.PL

Krótsze dni i błoto wydostające się spod kół innych samochodów sprawiają, że należy zwrócić uwagę na reflektory - odpowiednia moc światła jest niezbędna jesienną porą. Jeśli są zniszczone, a żarówki stare, ich skuteczność będzie dużo niższa. Ich sprawność jest szczególnie ważna o tej porze roku, gdy często jest pochmurno i wcześnie robi się ciemno.

Płyny

Płyn do spryskiwaczy do ważna sprawa Motor

Mimo tego, że jesień to jeszcze nie zima, ale sporym zaskoczeniem nie mogą być nocne spadki temperatury. Jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o odpowiedni płyn do spryskiwaczy lub chłodnicy, może spotkać nas niemiła niespodzianka. Trzeba więc zawczasu sprawdzić temperaturę, w której zamarza nasz płyn chłodniczy i w razie potrzeby zmienić go na odpowiedni.

Opony

Opony. QWarto już teraz je zmienićINTERIA.PL

Osoby mieszkające poza miastem mogą rozważyć wcześniejszą zmianę opon na zimowe. Mają one lepszą przyczepność i lepsze właściwości, gdy jezdnia jest mokra. Deszcz i błoto są przecież nieodłącznymi towarzyszami jesieni. Jeśli nasza podróż z domu do pracy wiąże się z jazdą po drogach gruntowych, będzie to rozwiązanie zmniejszające ryzyko utknięcia w błotnistej kałuży.

Porady przekazuje  Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

***

Moto flesz. Odcinek 12INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas