Wkrótce ważna zmiana w systemie viaToll?
Posłowie Solidarnej Polski chcą, by Sejm przed wakacjami uchwalił ustawę ograniczającą pobieranie opłat za przejazd drogami krajowymi wyłącznie do ciężarówek. Ich zdaniem opłaty niepotrzebnie obejmują również np. kampery czy samochody z przyczepami kempingowymi.
W elektronicznym systemie poboru opłat za przejazd drogami krajowymi (viaTOLL) opłacie podlegają pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusy niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej.
Poseł Solidarnej Polski Tomasz Górski przypomniał na poniedziałkowej konferencji w Sejmie, że w maju klub SP złożył projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych, który ma na celu zmianę systemu poboru opłat viaTOLL tak, by obejmował on pojazdy ciężarowe służące do przewożenia towarów.
Zdaniem polityka unijna dyrektywa - w oparciu, o którą wprowadzono system poboru opłat - zakładała pobieranie opłat "tylko i wyłącznie za takie pojazdy".
"Polska wysunęła się ponad to prawo (...) egzekwując opłaty z tytułu przyczep kempingowych, kamperów, autobusów i innych pojazdów" - przekonywał.
"Apelujemy do pani marszałek Kopacz, by jak najszybciej poddała pod procedowanie ten projekt ustawy. Tym bardziej, że zbliżają się wakacje, a to uderza bezpośrednio w Polską branżę turystyczną" - dodał Górski.
Podkreślił, że projekt Solidarnej Polski powstał na skutek próśb różnych środowisk np. użytkowników przyczep kempingowych.
Wynikało z nich - jak relacjonował poseł - że rejestracja w systemie viaTOLL jest utrudnieniem i obciążeniem finansowym.
W uzasadnieniu projektu jego autorzy przekonują, że zapis uderza w "użytkowników dróg, którzy korzystają z dróg krajowych nie w celu przewozu towaru, lecz jedynie w celu wypoczynkowym".
W uzasadnieniu dodano, że "kierowcy podróżujący z przyczepą kempingową lub kamperem stanowią ułamek użytkowników dróg na terenie Polski".
Elektroniczny system poboru opłat działa w Polsce od 2011 roku. Opłata pobierana jest na wybranych odcinkach dróg i zasila Krajowy Fundusz Drogowy.