W sobotę pojedź na SKP. Diagnosta nie weźmie ani złotówki

Aż 1442 stacje kontroli pojazdów biorą udział w tegorocznej kampanii "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo" zainaugurowanej wspólnie przez Instytut Transportu Drogowego i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W ramach akcji - za darmo - będzie można skontrolować i ustawić światła samochodu na SKP. Kierowcy mogą się też spodziewać wzmożonych kontroli.

Policja zapowiada kontrole oświetlenia w pojazdach. Na SKP można ustawić światła za darmo
Policja zapowiada kontrole oświetlenia w pojazdach. Na SKP można ustawić światła za darmoPiotr MecikEast News

Akcja ma charakter cykliczny. W tym roku mamy do czynienia z IX już odsłoną kampanii "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo", która ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. W tegorocznej kampanii uczestniczą m.in.:

  • Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji, 
  • Firma Neptis S.A. - operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik,
  • Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, 
  • Polski Związek Motorowy, 
  • DEKRA Polska Sp. z o.o., 
  • Speed Car Sp. z o.o., 
  • Screen Network S.A.,
  • Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.   

W sobotę pojedź na SKP. Diagnosta nie weźmie ani złotówki

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w ramach kampanii odbędą się ogólnopolskie "dni otwarte" na stacjach kontroli pojazdów. Dzięki nim, w 1442 SKP na terenie całej Polski, kierowcy będą mogli bezpłatnie skontrolować stan oświetlenia w swoich pojazdach. W tym roku akcja bezpłatnej kontroli oświetlenia zaplanowana została na cztery dni:

  • 26 października, 
  • 16 listopada, 
  • 23 listopada, 
  • 7 grudnia.   

W akcji biorą udział stacje działające pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należące do Holdingu Polskiego Związku Motorowego, a także stacje Dekra Polska oraz Speed Car. Swoją stację udostępni również Instytut Transportu Samochodowego. Do najbliższej uczestniczącej w akcji SKP doprowadzi kierowców aplikacja Yanosik.

W okresie jesienno-zimowym nasila się ryzyko wypadku drogowego z udziałem pieszych. Wcześnie zapadający zmrok i pogorszenie widoczności są czynnikami powodującymi podwyższone ryzyko zaistnienia wypadku. Wielu z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni
mówi w rozmowie z Interią komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

I przypomina, że w ramach akcji policjanci ruchu drogowego będą w najbliższych tygodniach zwracać szczególną uwagę na kwestie oświetlenia i prawidłowej widoczności.  

Mandat za źle ustawione światła to nawet 3 tys. złFot. Piotr JedzuraEast News
Tutaj również warto przypomnieć o obowiązkach pieszych w zakresie korzystania z elementów odblaskowych i to nie tylko w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu, poza terenem zabudowanym, na drogach gdzie nie ma chodnika
dodaje Opas.

Jaki mandat za źle ustawione światła?

W dniach obowiązywania akcji "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo" można się wprawdzie spodziewać łagodniejszego traktowania kierujących przez policjantów, ale pamiętajmy, że uszkodzone reflektory (zmatowiałe szkła, pęknięte klosze) lub brak oświetlenia (niesprawne źródło światła) stanowić mogą wystarczającą przesłankę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Policjant może też ukarać kierowcę mandatem na tzw. zasadach ogólnych za kierowanie pojazdem niesprawnym technicznie (art. 97 KW i art. 66 PORD). W takich przypadkach mandat wynosić może od 20 do nawet 3 tys. zł.  

Pod prąd trasą szybkiego ruchu. Niebezpieczny rajd zakończony dozoremPolicjaPolicja