Uwaga na nową metodę kradzieży samochodów. "Wyjątkowo bezczelna"

Niemieckie media ostrzegają przed nową falą kradzieży samochodów. W ubiegłym roku liczba kradzieży pojazdów w Niemczech wzrosła o rekordowe 30 proc. Na popularności zyskuje nowa - określana mianem "wyjątkowo bezczelnej" - metoda kradzieży. Chodzi o tak zwany "homejacking".

Złodzieje coraz częściej włamują się do mieszkań w poszukiwaniu kluczyków do samochodu
Złodzieje coraz częściej włamują się do mieszkań w poszukiwaniu kluczyków do samochodu123RF/PICSEL

Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny opublikował obszerny raport dotyczący kradzieży pojazdów w Niemczech w 2022 roku. Ponad 40,3 tys. zgłoszonych przestępstw oznacza przeszło 30 proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2021. Jako "trwale utracone" (gdy poszukiwania nie przyniosły rezultatu i wykluczono możliwość fałszywego zgłoszenia - np. celem wyłudzenia odszkodowania) uznano 14 611 aut - o 19,6 proc. więcej niż rok temu.

Złodzieje coraz bezczelniejsi. Uwaga na "homejacking"

BKA zwraca uwagę, że za zdecydowaną większość kradzieży odpowiadają grupy zorganizowane.

W swoim raporcie Federalny Urząd Kryminalny ostrzega przed nowymi zagrożeniami, jak np. metoda kradzieży określana mianem "homejackingu". Chodzi o - znaną w Polsce - sytuację, gdy złodzieje - zamiast do pojazdu - włamują się do domów w poszukiwaniu kluczyków i dokumentów. BKA ostrzega, że na takie działanie narażeni są nie tylko właściciele domków jednorodzinnych, którzy często padają też ofiarą metody "na walizkę".

W raporcie czytamy o "wędrujących grupach przestępców", które jednej nocy "popełniają wiele przestępstw na małych obszarach. Pod pojęciem "małych obszarów" rozumieć można nie tyle dzielnice, co poszczególne ulice, a nawet... klatki schodowe.

Pojazdy są często przewożone przez granicę natychmiast po popełnieniu przestępstwa, zanim właściciele zauważą kradzież i można będzie rozpocząć poszukiwania - zauważa BKA.

Homejacking znany w Polsce. Nie lekceważ zagrożenia

Homejacking, czyli włamywanie się do mieszkań w poszukiwaniu kluczyków, nie jest w Polsce niczym nowym. Lekceważenie zagrożenia może nas jednak słono kosztować, zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczem jednego z najpopularniejszych wśród złodziei modeli. Przypominamy, że w Polsce największym "wzięciem" wśród amatorów cudzej własności cieszą się obecnie pojazdy marek azjatyckich - Toyoty, Mazdy, Kie i Hyundaie.

Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2022 roku

Przedstawiamy dziesiątkę najczęściej wyrejestrowywanych "z powodu kradzieży" samochodów osobowych w Polsce. Dane za okres 1 stycznia - 23 listopada 2022

Fiat Ducato - 124 wyrejestrowane z powodu kradzieżyInformacja prasowa (moto)
Hyundai Tucson - 156 wyrejestrowanych z powodu kradzieżyInformacja prasowa (moto)
Toyota RAV4 - 118 wyrejestrowanych z powodu kradzieżyInformacja prasowa (moto)
Toyota Corolla - 116 wyrejestrowanych z powodu kradzieżyInformacja prasowa (moto)
Jeep Grand Cherokee - 87 wyrejestrowanych z powodu kradzieżyInformacja prasowa (moto)
Kia Sportage - 76 wyrejestrowanych z powodu kradzieżyInformacja prasowa (moto)
Mitsubishi Outlander - 75 wyrejestrowanych z powodu kradzieżyInformacja prasowa (moto)
Audi A4 - 73 wyrejestrowane z powodu kradzieżyInformacja prasowa (moto)
Mercedes Sprinter - 67 wyrejestrowanych z powodu kradzieżyInformacja prasowa (moto)
Hyundai Kona - 54 wyrejestrowane z powodu kradzieżyInformacja prasowa (moto)

W jaki sposób chronić się przed homejackingiem? Z reguły wystarczy zmiana nawyków - każdorazowe sprawdzanie, czy po wejściu do domu lub mieszkania zamknęliśmy drzwi na klucz oraz... zmiana miejsca, w którym odkładamy kluczyki i dokumenty. Nie jest tajemnicą, że wiele osób odkłada je na półkę czy zawiesza w przedpokoju, dzięki czemu złodziej często nie musi nawet wchodzić do pomieszczenia... 

Niebezpieczne zdarzenie na przejeździePolicja