Uwaga kierowcy - dziś specjalna akcja policji

Drogówka w całym kraju prowadzi dzisiaj ogólnopolską akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Należy spodziewać się więc znacznie większej liczby patroli na drogach.

Podczas akcji policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, ale będą także reagować na wszystkie inne wykroczenia. Zaplanowane działania obejmą również rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy "niechronionych". Mamy nadzieję, że funkcjonariusze skorzystają także z tej okazji, aby przypomnieć pieszym i rowerzystom, że oni też muszą przestrzegać pewnych zasad.

Piesi powinni pamiętać między innymi o przestrzeganiu zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także na przejściu dla pieszych). Dodajmy, że co prawda zakaz dotyczy tylko korzystania w sposób utrudniającego obserwację sytuacji na drodze, ale chyba nie warto bawić się w niuanse i po prostu na moment oderwać wzrok od ekranu. Dla własnego bezpieczeństwa.

Reklama

Pieszy powinien mieć również świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia, nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pomimo rozszerzenia pierwszeństwa pieszych również na moment "wchodzenia" na przejście, nadal nie wolno im wkraczać bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Innymi słowy, upewnijmy się, czy wszyscy kierujący na wszystkich pasach (!) zatrzymali się lub zatrzymują i możemy bezpiecznie przejść.

Kierowcom z kolei przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, są obowiązani zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, znajdującego się na pasach albo na nie wchodzącego. 

Policja zwraca uwagę ponadto, że niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi należy pamiętać, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Pamiętajmy również, że nikt tak nie zadba o nasze bezpieczeństwo, jak my sami.

***

INTERIA.PL/Policja
Dowiedz się więcej na temat: policja | rowerzyści | piesi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy