Ukraińcy w Polsce mogą liczyć na sporo ułatwień przy zakupie samochodu

Osoby narodowości ukraińskiej, które otworzyły w Polsce firmy lub znalazły udokumentowaną pracę, mogą wynająć, wyleasingować lub kupić auto na kredyt. Jak? Rynek szybko zareagował na ich potrzeby.

Z danych platformy Carsmile wynika, że Ukraińcy poszukujący nowego auta, najchętniej wybierają leasing (70%). Deklarowane przez nich dochody wskazują, że firmy, które otworzyli i prowadzą w Polsce, stosunkowo dobrze sobie radzą. Dla tegorocznych emigrantów ułatwieniem jest wyszukiwanie ofert "po ukraińsku", a także możliwość sprawdzenia historii kredytowej w ukraińskich bankach.

Przed wojną w Polsce mieszkało, według różnych statystyk, 1,4-1,5 mln osób narodowości ukraińskiej (dane GUS oraz Unii Metropolii Polskich). Od wybuchu wojny, naszą granicę przekroczyło natomiast 6,6 mln uchodźców - podaje Straż Graniczna.

Reklama

Ukraińcy w Polsce. Jak wynająć samochód

Osoby, które otworzyły w Polsce działalność gospodarczą lub znalazły zatrudnienie w naszym kraju czy to w formie umowy o pracę, czy innej umowy, mogą zaciągać zobowiązania w polskich bankach czy firmach leasingowych. Oznacza to, że mogą wyleasingować, wynająć czy kupić na kredyt samochód. Jakie warunki powinni spełnić?

Ta sytuacja dotyczy osób, które w większości wypadków przybyły do Polski przed wojną, w wyniku emigracji ekonomicznej i zdążyły już zbudować w naszym kraju swojej firmy lub znalazły legalne zatrudnienie.

Historia kredytowa z ukraińskich banków

Sytuacja emigrantów wojennych jest trudniejsza, ale tu z pomocą przychodzi Biuro Informacji Kredytowej, które wdrożyło niedawno usługę pozwalającą polskim bankom, firmom leasingowym czy firmom wynajmującym samochody, sprawdzać historię kredytową wnioskodawcy w ukraińskim odpowiedniku naszego BIK, co może ułatwić zakup auta osobie, która stosunkowo niedawno przybyła do Polski. - Usługa obejmie dostęp do informacji o 25 milionach kredytobiorców ukraińskich, pochodzących z 71 banków oraz ponad 150 instytucji finansowych działających w Ukrainie - czytamy na stronie BIK. Aby wynająć, wyleasingować czy kupić auto na kredyt, Ukraińcy muszą jednak osiągać w Polsce rejestrowany dochód.

Ukraińcy otwierają w Polsce firmy

Analitycy platformy Carsmile przebadali wnioski, jakie w ostatnich dwóch latach, złożyły za jej pośrednictwem osoby narodowości ukraińskiej. Z danych tych wynika, że 70% użytkowników było zainteresowanych leasingiem, a 30% wynajmem długoterminowym nowego samochodu. Osoby te w przeważającej większości, wynoszącej 79%, zadeklarowali osiąganie dochodu z działalności gospodarczej, częściej z tytułu prowadzenia spółki prawa handlowego niż jednoosobowej firmy. Uśredniony, zadeklarowany dochód netto wyniósł 10 tys. zł, co może wskazywać na to, że firmy, które otworzyli i prowadzą w naszym kraju Ukraińcy radzą sobie stosunkowo dobrze.

Kredyt na samochód dla Ukraińców pracujących w Polsce

A jak wygląda sytuacja w przypadku aut używanych? W tym segmencie rynku osoby narodowości ukraińskiej najczęściej posiłkują się kredytem. Jako źródło dochodu w 80% podają umowę o pracę (w znakomitej większości na czas nieokreślony), a w 12% własną działalność gospodarczą. Uśredniony dochód netto deklarowany we wniosku kredytowym wynosi 5 tys. zł. Widać więc, że osoby o niższych dochodach z oczywistych względów wybierają auto używane. Według danych Otomoto Klik, średnia cena ofertowa auta używanego wynosi obecnie 34,4 tys. zł. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | samochody | leasing | kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy