Ubezpieczenia: ugoda czy sąd?

Postępowanie odszkodowawcze można zakończyć na różne sposoby. Od sposobu tego zakończenia zależy nie tylko wysokość odszkodowania, ale również możliwość ewentualnego późniejszego kontynuowania sporu w sądzie.

Kliknij
KliknijINTERIA.PL

Towarzystwo ogłasza rozstrzygnięcie w postaci decyzji, ale nie jest to decyzja w rozumieniu prawnym i nie można jej zaskarżyć.. Wydaje ją ekspozytura lub tzw. centrum likwidacyjne, a odwołać się od niej można do oddziału okręgowego. Jest to postępowanie intencyjne, co oznacza, że możemy wznowić sprawę, jeżeli nie upłynął termin przedawnienia.

TU musi wydać decyzję do 30 dni od zgłoszenia szkody lub 14 dni od usunięcia wątpliwości. Ten 14-dniowy termin daje TU możliwość przeciągania sprawy. Teoretycznie sprawę dotyczącą OC należy zakończyć w ciągu maksymalnie 90 dni (oprócz spraw o wyłudzenie odszkodowania, zgłoszonych w prokuraturze). Zdarza się jednak, że sprawa ciągnie się przez pół roku, rok, a nawet dłużej.

Kiedy procedura się przedłuża, można napisać skargę do Rzecznika Ubezpieczonych, UNU, zarządu towarzystwa, ale niewiele to daje. Mogą być przydatne dopiero jeżeli sprawa oprze się o sąd. Zanim do tego dojdzie, można spróbować zawrzeć ugodę z towarzystwem. Ugoda skutkuje obniżeniem odszkodowania i rezygnacją z dalszych roszczeń. Tym samym zamyka dalszą drogę sporu w procesie cywilnym. Zawiera dużo precyzyjnych klauzul, dlatego lepiej przed podpisaniem skorzystać z pomocy specjalisty. Kwotę wypłacaną przez TU uzgadniają obie strony sporu, tak więc umiejętność negocjacji i targowania się jest bardzo istotna.

Zalecamy kończenie sporu poprzez ugodę, zwłaszcza gdy postępowanie komplikuje się lub trudno ustalić stan faktyczny. Koszty i długotrwałość procesów sądowych również przemawiają za takim rozwiązaniem. W razie niepowodzenia można skierować sprawę do sądu i spróbować zawrzeć ugodę sądowa. Natomiast jeżeli okoliczności sprzyjają, można wdać się w spór sądowy i oczekiwać na wyrok.

Poradę prawną otrzymaliśmy od krakowskiej kancelarii "Kurier".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas