Twoje auto może palić mniej. Wiesz, jak to zrobić?

Już niemal 57% kierowców podejmuje działania, aby ograniczyć koszty związane ze zużyciem paliwa

Już niemal 57% kierowców podejmuje działania, aby ograniczyć koszty związane ze zużyciem paliwa

Wynika tak z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Shell Polska.

Polscy kierowcy wykazują pozytywne nastawienie do ekonomicznej jazdy, wiedząc, że prowadzi to do ograniczenia wydatków na paliwo - wykazało pogłębione badanie. Ponad połowa ankietowanych przyznaje się, że świadomie podejmuje działania na rzecz ograniczenia kosztów paliwa, w tym stosowanie elementów ekonomicznej jazdy.

Niemniej, wśród naszych rodaków istnieje grupa 34% przekonanych o niemożności uzyskania oszczędności poprzez samą zmianę nawyków za kierownicą i jeszcze większa grupa (niemal 3/4 kierowców) przekładająca potrzebę korzystania z auta nad koszt jego eksploatacji.

Reklama

Nieekonomiczne zachowania za kierownicą

Badania wykazały, że jedynie dwóch na pięciu Europejczyków stara się utrzymać auto na najwyższym biegu. Również w Polsce, ta zasada ekonomicznej jazdy jest najmniej popularną wśród kierowców. Niewiele ponad połowa użytkowników polskich dróg zmienia bieg przy możliwie najniższych obrotach.

Nieznanym sposobem na ekonomiczną jazdę jest również utrzymanie odpowiedniej prędkości. Świadomych najbardziej efektywnej prędkości (90 km/h) jest jedynie 1/3 kierowców Europy, w Polsce - niewiele ponad połowa ankietowanych. Co ciekawe, w kraju wciąż możemy spotkać się z teorią, że ekonomiczna jazda to wolna jazda. Zniechęca to do stosowania efektywnych zasad aż 34 % badanych.

Dodatkowo, z przeprowadzonej przez Shell ankiety wynika, że najmniej popularnymi sposobami na oszczędność paliwa są niezmiennie: dbałość o nie zabieranie zbędnego bagażu (27%) i korzystanie z tempomatu (1/5).

Wśród polskich kierowców posiadających w samochodzie klimatyzację dominuje postawa ograniczania korzystania z niej i włączania tylko wtedy, kiedy to konieczne. Podobnie jak w Europie, wskaźnik ten jest w Polsce na przeciętnym poziomie (Europa 50%, Polska 61%). Zwyczaj nie korzystania z klimatyzacji jest charakterystyczny dla starszych kierowców, generalnie zwracających uwagę na oszczędzanie. Młodsi, częściej mają zwyczaj stałego korzystania z wygodnych rozwiązań, jakie oferuje auto.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama