Toyota oraz Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe kontynuują akcję „Bezpieczne Mazury”

W ramach akcji „Bezpieczne Mazury” powstał nowoczesny system kompleksowego monitorowania pogody na mazurskich jeziorach, oparty na inteligentnej sieci 24 platform bezpieczeństwa. Umieszczone w kluczowych lokalizacjach na jeziorach platformy dostarczają komplet bieżących informacji pogodowych w systemie on-line i ułatwiają ratownikom dotarcie do osób potrzebujących pomocy. Akcja potrwa do października.

article cover
Informacja prasowa (moto)

Akcja "Bezpieczne Mazury" jest prowadzona wspólnie przez Toyotę i Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa aktywnego wypoczynku na Mazurach.

"Najnowsza odsłona akcji Bezpieczne Mazury to kompletny system komunikujących się ze sobą 24 inteligentnych platform bezpieczeństwa, które nie tylko dostarczają kompletne informacje o warunkach pogodowych i podgląd obrazu z kamer 360 stopni, ale także pozwalają na sprawne przeprowadzenie akcji ratunkowej. Razem z Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym jesteśmy przekonani, że obecna odsłona akcji pozwoli wszystkim, którzy chcą spędzić wakacje na Mazurach, odpoczywać komfortowo i bezpiecznie" - powiedział Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland.

Funkcja informacyjna platform bezpieczeństwa

Podczas akcji ratunkowej na wodzie liczy się czas dotarcia. Dzięki znajdującej się na każdej platformie tablicy informacyjnej, zawierającej ratunkowy numer telefonu oraz numer platformy, można łatwo podać swoją lokalizację. Tablice mają takie wymiary, aby kluczowe informacje były czytelne z odległości 500 metrów. Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego MOPR dysponuje mapą punktów rozmieszczenia 24 platform, co pozwala ratownikom bardzo szybko dotrzeć do osób potrzebujących pomocy.

Nowy system oparty na platformach bezpieczeństwa znacznie zwiększa możliwości operacyjne Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak podaje MOPR, w ostatnich latach liczba łodzi na Mazurach wzrosła z 15 do 20 tysięcy. Wzmożony ruch na szlakach wodnych zwiększa ryzyko wypadku. W ubiegłym roku podczas wakacji Policja w całej Polsce odnotowała 188 przypadków utonięć.

Akcja "Bezpieczne Mazury" 

Konstrukcja i funkcjonalność platform bezpieczeństwa

Specjalna konstrukcja platformy bezpieczeństwa zapewnia stabilne schronienie dla 8 osób w razie złej pogody lub innej sytuacji awaryjnej. Na przykład, gdy łódka nabiera wody, można zacumować uszkodzoną jednostkę przy platformie i poczekać na niej na pomoc. Te stabilne obiekty rozmieszczone w kluczowych lokalizacjach - w najbardziej niebezpiecznych miejscach na szlakach żeglownych i w kanałach oraz w pobliżu portów, plaż i przystani - zapewniają także stanowisko do przeprowadzenia reanimacji i resuscytacji oraz do podjęcia poszkodowanego technikami linowymi na pokład śmigłowca ratowniczego.

"Wymiary platformy bezpieczeństwa - 12 m długości i 2,5 m szerokości - oraz odpowiednio umieszczony środek wypornościowy zapewniają stabilność konstrukcji przy średnich niekorzystnych warunkach pogodowych na Mazurach" - podkreśla Mariusz Pędziński, konstruktor platform bezpieczeństwa i właściciel Sun Port Ekomarina. - "Tablica informacyjna i jej mocowanie stanowią element konstrukcyjny, który pomaga ustabilizować platformę, ustawiając ją w linii wiatru oraz wzdłuż fali. Tablica musi mieć wysokość 3 m, ponieważ na tej wysokości są zamocowane czujniki wiatru. To odpowiada średniemu środkowi powierzchni ożaglowania na jachtach i zapewnia rzeczywisty pomiar wiatru. Ważnym elementem wyposażenia platformy są dwie kotwice, a także stanowiący dodatkowe zabezpieczenie czujnik położenia GPS, stale monitorujący lokalizację platformy".

Nowoczesny system monitorowania zagrożeń pogodowych

System opiera się na sieci platform bezpieczeństwa, wyposażonych w nowoczesne stacje pogodowe. Stacja meteorologiczna obejmuje czujniki kierunku i prędkości wiatru, działające w zakresie 0-108 km/h, temperatury wody o zakresie od 0 do 45 stopni Celsjusza, a także temperatury powietrza, wilgotności i ciśnienia atmosferycznego. Mierzy również poziom zafalowania i opadów. Platforma jest ponadto wyposażona kamerę obrotową 360 stopni, panel fotowoltaiczny, bank rezerwy energetycznej oraz router WiFi.

Informacje zebrane z każdej platformy są przesyłane sygnałem cyfrowym do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego MOPR w Giżycku, gdzie dane są analizowane. Informacje o pogodzie pochodzące z każdej platformy można sprawdzić na stronie MOPR . To szczególnie ważne dla mniej doświadczonych żeglarzy.

"Wielu turystów nie jest przygotowanych do poruszania się po jeziorach. Nie znają zasad, meteorologii, nie potrafią rozpoznać chmur zapowiadających niebezpieczeństwo. Osoby nieprzygotowane mogą łatwo dać się zaskoczyć gwałtownym zmianom pogody i w ten sposób rośnie ryzyko wypadków. W sytuacji zagrożenia trzeba jak najszybciej udać się do miejsca, które zapewni bezpieczeństwo. Znajdujące się na środku jeziora platformy bezpieczeństwa stanowią stabilne miejsce schronienia, w którym można przeczekać burzę lub silny wiatr" - powiedział Tomasz Redłowski, instruktor żeglarstwa z 20-letnim stażem.

Działalność Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Mazurskie jeziora mają powierzchnię 320 km2, a Szlak Wielkich Jezior Mazurskich ma długość 171 km. W okresie letnim na jeziorach Mazur przebywa około 20 000 jachtów, na których pływa ok. 120 tys. osób - średnio 6 osób na każdym jachcie.

Informacja prasowa (moto)

"Od początku naszej działalności w 1999 roku przeprowadziliśmy już ponad 7500 interwencji. Rocznie prowadzimy od 300 do 600 akcji ratunkowych, często w sytuacjach bezpośrednio zagrażających życiu. Wiążą się one z różnego rodzaju zdarzeniami wynikającymi z warunków pogodowych, pożarami, wypadkami, podtopieniami czy wywrotkami łodzi. Reagujemy także na zagrożenia ekologiczne oraz wypadki lotnicze" - powiedział Zbigniew Kurowicki, prezes MOPR.

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to specjalistyczna organizacja skupiająca ratowników wodnych na Mazurach. W czterech całorocznych i czterech sezonowych stacjach ratunkowych pracuje 18 profesjonalnych ratowników, w tym płetwonurków i zawodowych nurków, oraz około 80 czynnych ratowników. MOPR działa przez całą dobę cały rok. Standardowy dyżur ratownika trwa 24 godziny. Stacje ratunkowe MOPR zostały tak rozstawione na terenie Mazur, żeby maksymalnie skrócić czas trwania akcji. Średni czas dotarcia do poszkodowanego wynosi od kilku do kilkunastu minut.

"Ratownicy MOPR przechodzą regularne szkolenia, które służą utrwalaniu ich kompetencji. W ich ramach ćwiczą udzielanie pomocy przy wszelkiego rodzaju wypadkach, poszukiwanie osób czy stawianie wywróconych łodzi żaglowych, a także różnego rodzaju prace podwodne" - podkreślił Jarosław Sroka, dyrektor MOPR.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas