To ostatnia taka opona z Olsztyna. Przegrała z chińską konkurencją

Po 51 latach fabryka opon w Olsztynie zakończyła produkcję opon do samochodów ciężarowych. Na szczęście nie oznacza to końca powstałego 1967 roku zakładu, który trwale zapisał się w historii polskiej motoryzacji.

Zakład Michelina w Olsztynie zakończył produkcję opon ciężarówych
Zakład Michelina w Olsztynie zakończył produkcję opon ciężarówychGetty Images

Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych Stomil wyprodukowały pierwszą oponę do samochodów osobowych, z symbolem kormorana, w 1967 roku. W 1971 roku produkcję rozszerzono o kordy, a także zakupiono licencję Uniroyal na produkcję opon do samochodów ciężarowych, których produkcja ruszyła dwa lata później, w 1973 roku.

Koniec produkcji opon ciężarowych w Olsztynie

Od 1995 roku zakłady Stomil w Olsztynie należą do Michelina. Pierwsze opony tej marki wyprodukowano w  w 2001 roku. Z biegiem lat produkcja się rozwijała i olsztyński zakład stał się jednym z największych w grupie Michelina.

Niestety w ostatnich latach spadał popyt na produkowane w Olsztynie opony do samochodów ciężarowych. Rynek został bowiem zdominowany przez gorsze jakościowo, ale tańsze opony produkowane w Chinach. Stąd decyzja o wygaszeniu produkcji opon ciężarowych w polskiej fabryce.

- Ostatnią oponę podpisali pracownicy Zakładu Opon Ciężarowych, którzy uczestniczyli w uroczystości zakończenia produkcji tego typu opon w naszej olsztyńskiej fabryce. Pracownicy dostali też pamiątkowe statuetki - powiedział rzecznik prasowy Michelin Polska Piotr Staszałek. Przyznał, że zakład zakończył produkcję w październiku, ale nie informowano o tym opinii publicznej.

Rzecznik dodał, że przez 51 lat w Olsztynie wyprodukowano 27 mln sztuk opon ciężarowych, z czego zdecydowana większość trafiła na eksport.

Olsztyńska fabryka opon ma się dobrze

Staszałek zapewnił, że zakończenie produkcji nie oznacza zwolnień.

Wszyscy znaleźli zatrudnienie w innych zakładach naszej olsztyńskiej fabryki, która należy do najnowocześniejszych w Europie, jest stale rozwijana, wyposażana w nowe technologie i udoskonalana. Co więcej, nie pozbywamy się pracowników, ale o nich zabiegamy - podkreślił Staszałek.
- podkreślił Staszałek.

Dziś zakład Michelina w Olsztynie jest największym pracodawcą w mieście, który zatrudnia około 5 tys. osób i zajmuje powierzchnię 170 ha. Fabryka nadal produkuje opony do samochodów osobowych i dostawczych, opony rolnicze oraz kordy, a także wzmocnione opony do samochodów elektrycznych.

W Olsztynie powstaje ogumienie nie tylko marki Michelin, ale również Kleber, BFGoodrich, Kormoran i Taurus.

Potrącenie na przejściu dla pieszych INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas