To nie Ferdinand Porsche zaprojektował 911? Sprawę będzie wyjaśniał sąd

Porsche szykuje się do wejścia na giełdę. Tymczasem z dokumentów wynika, że wciąż toczy się spór mający rozwiać wątpliwości kto zaprojektował najważniejszy model w historii marki.

75 miliardów euro - na tyle Volkswagen wycenia markę Porsche wprowadzając ją na giełdę i szykując pierwszą ofertę publiczną. W prospekcie emisyjnym, który ma zachęcić inwestorów do zakupu akcji niemieckiej marki, pojawia się jednak ciekawy wątek. W części opisującej zagrożenia Porsche przyznaje, że: 

Wciąż toczy się proces kto zaprojektował 911

To zastanawiające, że mimo niemal 60 lat istnienia tego modelu na rynku wątpliwości są na tyle poważne, że sprawę będzie musiał wyjaśniać sąd.

Chodzi o zarzuty, jakie wobec Porsche wystosowali spadkobiercy Erwina Komendy. Austriacki projektant pracował dla rodziny Porsche od 1931 r. Brał udział w projektowaniu Volkswagena Garbusa i został głównym projektantem modelu Porsche 356. Szefem designu Porsche pozostawał również w czasie, gdy powstała 911-ka, ale to nie jemu przypisuje się autorstwo tego projektu.

Reklama

Według Porsche 911 zaprojektował Porsche

Konkretnie Ferdinand "Butzi" Porsche, wnuk założyciela marki. Według spadkobierców Komendy to nie Butzi, a właśnie Erwin stał za tym projektem, co marka skrzętnie skrywa kreując własną wersję historii. Rodzina stworzyła nawet stronę internetową, na której prezentuje swoją wersję wydarzeń, zamieszcza szkice przodka, patenty i inną dokumentację, która ma potwierdzać jego zasługi. 

Niemiecki sąd odrzucił sprawę już dwukrotnie

Porsche sugeruje, że jest to po prostu teoria spiskowa, podobna do tej, że General Motors stało za aresztowaniem Johna DeLoreana za handel kokainą, a Bernie Ecclestone miał coś wspólnego z Wielkim Napadem na Pociąg, czyli największym napadem rabunkowym na pociąg w Wielkiej Brytanii.

Tak czy inaczej, zapis o tym zdarzeniu i związanymi z nim konsekwencjami prawnymi został ujęty w prospekcie emisyjnym marki, co oznacza, że sprawa jest w toku, kiedyś pewnie w końcu zostanie rozwikłana i dowiemy się, czy 911 zaprojektował pan Porsche, czy pan Komenda.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Porsche 911
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy