To będzie rewolucja w projektowaniu i kupowaniu samochodów?
"Motoryzację czeka jedna z największych zmian od czasów opracowania linii produkcyjnej” - mówi Tim McDonough, przedstawiciel Unity Technologies. Amerykańska firma, która słynie z tworzenia platform wykorzystywanych w grach komputerowych, od kilku lat chętnie udostępnia swoje narzędzia również producentom samochodów. Efekty tej współpracy zrewolucjonizują wiele obszarów - od projektowania po sprzedaż samochodów.
Chociaż dział odpowiedzialny za motoryzację powstał w Unity Technologies dopiero w maju ubiegłego roku, współpraca firmy z markami samochodowymi trwa już od ponad trzech lat. Unity ma wiele do zaoferowania. Na platformie 3D opracowanej przez amerykańską firmę bazuje wiele topowych gier, stworzonych na przeróżne urządzenia - od komputerów, po konsole i urządzenia mobilne. Unity mocno inwestuje w rozwój technologii rozszerzonej (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR), a te znajdują wiele zastosowań w motoryzacji.
Największe marki na tak Potencjał produktów opracowywanych przez amerykańską firmę dostrzegli najwięksi producenci samochodów, w tym Toyota, Lexus, Volkswagen, Audi i Volvo. “W Toyocie wykorzystujemy Unity do rozwoju narzędzi VR i AR, aby podnieść wydajność i jakość projektowania stylistyki i elementów technicznych samochodów, a także szkolenia pracowników. To bardzo elastyczna platforma, wspierająca urządzenia VR/AR, których potrzebujemy" - mówi Koichi Kayano, menadżer projektów w dziale Operation Improvement Department Toyoty.
Moc Unity Rozwiązania opracowane przez Unity pozwalają nawet na tworzenie wirtualnego środowiska dla samochodów autonomicznych i testowanie ich działania nawet bez wyjeżdżania na prawdziwe drogi. A wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości umożliwia producentom samochodów szkolenie pracowników fabryk i mechaników. Dzięki goglom VR niedoświadczeni pracownicy mogą złożyć albo naprawić samochód bez wchodzenia do serwisu czy na linię produkcyjną - w bezpiecznych warunkach i bez wytwarzania dodatkowych, niepotrzebnych kosztów. Wielki potencjał platform Unity widać również na polu marketingu i projektowania aut.
Wirtualny Lexus jak prawdziwy Pierwszym samochodem, na którym zbadano marketingowe możliwości Unity i wirtualnej rzeczywistości był Lexus LC 500. Stworzony przez agencję Team One pełny model 3D obejmował nawet układ napędowy, podwozie i elementy strukturalne auta. Projektantom udało się odtworzyć najdrobniejsze detale sportowego Lexusa, takie jak połączenia elementów karoserii, odcienie lakieru, kolory i teksturę tapicerki. Stworzony model pozwalał na żywo zmienić kolor lakieru, tapicerki we wnętrzu czy wzór felg, a także usiąść w środku wirtualnego auta. “Pracuję w przemyśle motoryzacyjnym od 15 lat i to co zobaczyłem przez ostatnie pół roku przekonało mnie, że rewolucja nadchodzi" - mówił później David Telfer, National Manager działu Digital and Social w Lexusie. “Model Unity naprawdę zmienił nasze myślenie o marketingu" - dodał.
Konfigurator Lexusa UX Co więcej, w ubiegłym roku firma pokazała konfigurator nowego crossovera Lexusa, modelu UX. Narzędzie pozwala wyświetlić samochód na ulicy, zmienić kolor lakieru czy wersję wyposażenia, a nawet sprawdzić działanie niektórych elementów we wnętrzu samochodu, w tym na przykład ekranu centralnego. Konfigurator wyposażono również w narzędzia analityczne, które śledzą zachowania użytkowników.
W sam raz dla sprzedawców Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w konfiguratorach samochodów jest coraz popularniejsze. Firma Rewind, we współpracy z HP i Intelem stworzyła narzędzie Salesdrive. Program 3D pozwala na stworzenie w rzeczywistym czasie pełnowymiarowego, wirtualnego modelu nowego auta. Sprzedawca może opisywać je klientom i w tym samym czasie dodawać elementy wyposażenia, np. uchwyty rowerowe. Dzięki Salesdrive można ponadto zobaczyć, ile miejsca zajmie w bagażniku wózek dziecięcy albo jak wygląda tylna kanapa po zamontowaniu fotelika dziecięcego.
Rewolucja w projektowaniu samochodów Rozwiązania dostarczane przez Unity rozpoczynają również rewolucję w projektowaniu samochodów od samego początku. “Dzięki mocy technologii real time 3D, czyli jądra tego, czym Unity jest, projektanci samochodów mogą działać z prędkością myśli. Zmieniać, modyfikować ich modele i widzieć te zmiany w czasie rzeczywistym" - mówi Clive Downie, Chief Marketing Officer w Unity Technologies. Dzięki platformie inżynierowie mogą ponadto sprawdzić, jak wnętrze auta będzie widziane oczami jego użytkownika. Projektant może zaprojektować samochód, założyć okulary VR, a potem obejść go dookoła czy usiąść na fotelu kierowcy.
“Kiedyś proces wyglądał następująco - pierwotny pomysł, seria szkiców i tak dalej, aż do ostatecznego auta. W tej chwili wszystko staje się w jednym momencie. Zbliżamy się do optymalnej sytuacji, kiedy będziemy mogli użyć Unity do stworzenia samochodu od początku do końca - dodaje Beau Cameron, Immersive Reality Studio Lead w Team One.