To będzie fatalny rok dla europejskiego rynku

​ Mieszkańcy wspólnoty UE powoli wracają do salonów samochodowych. Rynek nadal jednak pikuje. W dwucyfrowym tempie - informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Koronawirus zdemolował rynek motoryzacyjny
Koronawirus zdemolował rynek motoryzacyjnyGetty Images

Jak zaznacza dziennik, wyniki na motoryzacyjnym rynku Unii Europejskiej za wrzesień mogą napawać optymizmem. Według gazety zarejestrowano niemal 934 tys. nowych aut osobowych - o 3,1 proc. więcej niż przed rokiem. Tak niewielki wzrost nie mógł jednak wpłynąć na wyniki całoroczne i odwrócić ogólnej tendencji.

"W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku popyt na samochody skurczył się o 28,8 proc. Od stycznia do września zarejestrowano zaledwie 7 mln nowych aut. To o aż 2,9 mln mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku" - czytamy w "PB"."Rzeczywiście, mimo pozytywnych wyników ostatniego miesiąca wpływ pandemii COVID-19 wciąż w dużym stopniu odbija się na skumulowanych wynikach motoryzacyjnego rynku w UE. Wśród głównych rynków najgłębszy spadek, bo o ponad 38 proc., zanotowała w tym roku Hiszpania" - ocenił w rozmowie z "PB" prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.Gazeta podkreśla, że największy spadek spośród rynków unijnych odnotowano w Chorwacji. "W ciągu trzech kwartałów zarejestrowano tam jedynie 28,2 tys. nowych samochodów, czyli o 45 proc. mniej niż rok wcześniej. Najmniejszy spadek, o 16,5 proc., odnotowano w Finlandii — zarejestrowano 73,4 tys. aut" - podaje."Niemcy, największy europejski rynek, wchłonął nieco ponad 2 mln aut, o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. W Polsce zarejestrowano ich 295,1 tys. W 2019 r. liczba przekraczała 410,8 tys., więc spadek wyniósł ponad 28 proc. Spośród grup producenckich operujących w UE największy spadek zanotowała Mazda. Zarejestrowano niespełna 81,9 tys. aut tej marki, aż o 43,2 proc. mniej niż rok wcześniej. W najlepszej sytuacji jest Toyota Group (Toyota, Lexus) — 402 tys. zarejestrowanych aut to +tylko+ 18 proc. mniej niż w ciągu trzech kwartałów 2019 r." - wylicza "PB".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas