Tak się żyło i jeździło w latach 90. To będzie wymarzona gra Polaków
Fani lat 90. będą zadowoleni, ponieważ powstaje gra osadzona w Polsce w tamtym okresie. Oczywiście nie brakuje typowych dla tego okresu samochodów.
Spis treści:
Z pewnością wśród współczesnych 40- i 50-latków, przeżywających swoją młodość w latach 90. nie brakuje osób, które z chęcią wróciłyby do czasu, kiedy na dyskotekach królowało disco polo, a na drogach Polonezy i Fiaty. Nie brakuje też osób, które choć nigdy nie miały możliwości, by doświadczyć tych realiów, odczuwają za nimi tęsknotę (jest to tzw. nostalgia fotelowa). Niewykluczone, że już wkrótce jedni i drudzy będą mogli przenieść się w czasie do lat 90.
OHV - symulator Polski w latach 90.
To za sprawą Przemysława Hadały, twórcy gry OHV. Sam tytuł jest skrótem od angielskiego "overhead valves" - jest to tzw. "górnozaworowa" konstrukcja układu rozrządu silnika. Sam twórca opisuje grę na serwisie Steam w następujący sposób:
Polska lata 90. 15% bezrobocie. Disco-polo. Dziurawe drogi. Paliwo po 2 zł. I ty, prosty chłopak z prowincji którego jedynym majątkiem jest nienadający się do jazdy samochód. Eksploruj otwarty świat i poznaj lokalną społeczność. Znajdź dorywczą robotę i odkładaj ciężko zarobione pieniądze. Kupuj części niezbędne do naprawy i ulepszania twojego OHV. Zostań królem lokalnej remizy!
Jakie samochody znajdziemy w OHV?
Sądząc po informacjach udostępnianych w mediach społecznościowych przez twórcę oraz krótkiej prezentacji rozgrywki, która pojawiła się w serwisie You Tube, gracz będzie mógł bawić się w trybie pierwszoosobowym. Na krótkim nagraniu możemy zobaczyć, jak protagonista udaje się do kuchni (warto zwrócić uwagę na charakterystyczny dla tego okresu wystrój pomieszczeń, np. ściany pokryte boazerią), by coś zjeść, a następnie zmierza do garażu, by zająć się swoim samochodem. Choć auto nie ma symbolu, nie sposób nie zauważyć, że chodzi o Poloneza Caro. W dalszej części filmu możemy zobaczyć, jak główny bohater usuwa rdzę ze swojego auta i nakłada nowy lakier.
Skoro już przy samochodach jesteśmy - w grze nie zabraknie dobrze znanych z polskich dróg tamtego okresu, choć, zapewne ze względów licencji i związanych z tym kosztów, pojazdy nie będą miały rzeczywistych nazw i symbolów. Niemniej jednak możemy spodziewać się Polonezów czy Fiatów 126p. Z informacji udostępnionych przez twórcę wynika, że w grze pojawi się choćby ciężarówka o łatwo kojarzącej się nazwie Smark, czy też "pojazdów-samoróbek".
Jeśli wierzyć materiałom udostępnianym przez twórcę, w grze będziemy mieć możliwość pojawić się np. na bazarze, który wielu z pewnością kojarzy się z koniecznością przymierzania spodni na kawałku kartonu. Mało tego, twórca udostępnił również muzykę, dzięki której wczujemy się w klimat tamtego okresu.
Kiedy "symulator lat 90." pojawi się w sprzedaży?
Obecnie grę można dodać do listy życzeń w serwisie Steam. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy zadebiutuje. Warto zaznaczyć, że grę tworzy tylko jedna osoba i to po godzinach, w związku z czym cały proces może trochę potrwać. Niemniej prace postępują i nie chodzi tylko o wspomnianą już prezentację rozgrywki. Od czerwca gra w wersji alfa (inaczej pre-beta, oznacza to, że gra doprowadzona jest do rzeczywistego działania) przez 10 użytkowników. Pewne jest jednak, że fani lat 90. i osoby, które wspominają te czasy z utęsknieniem, mają na co czekać.