Tak dziś okrada się transporty. Kierowcy TIR-ów są bez szans

Spedytorzy nazywają to "bezkrwawymi napadami na transporty". Proceder przybiera na sile, a przestępcy byli w stanie w ciągu jednej akcji przejąć towar o wartości ponad 4 milionów euro.

 Właściciele firm spedycyjnych zwracają uwagę na nieudolność polskich służb i zapowiadają samodzielną walkę z przestępczym procederem, który przybiera na sile, a w niektórych przypadkach doprowadza firmy do upadku. O czym mowa?

Jak grupy przestępcze kradną towar?

Czasy zbrojnego przejmowania transportów siłą odeszły już w przeszłość. Dzisiaj grupy przestępcze korzystają z bardziej wyrafinowanych technik. Popularność zyskuje podszywanie się pod legalne firmy transportowe, działające na giełdach transportowych. Przedstawiciele firmy-oszusta kontaktują się bezpośrednio ze zleceniodawcą, z pominięciem platformy giełdowej. Serwis isbiznes.pl opisuje przypadek jednej "firmy", która podając się za dużego przewoźnika przygotowała nawet fałszywe dowody rejestracyjne i tablice dla swoich ciężarówek. Przyjmowała zlecenia i odbierała towar. Po opuszczeniu portu w Rotterdamie i magazynów we Francji, ślad po ciężarówkach zaginął. Według obliczeń spedytorów, ta jedna akcja pozwoliła na kradzież towaru na ponad 4 miliony euro, czyli przeszło 18 mln złotych. Cały proces zajął 72 godziny.

Reklama

Ataki przestępców doprowadzają firmy spedycyjne do upadku

Przedsiębiorcy informują, że znalezienie złodziei, czy odzyskanie na powrót ukradzionego towaru, jest praktycznie niemożliwe. Co gorsza, nawet jeśli firma posiada ubezpieczenie od kradzieży, ubezpieczyciele kwestionują wypłatę odszkodowania. Sprawy trafiają do sądów, a tam trzeba się liczyć z dwuletnim procesem, a potem z trwającą nawet 3 lata apelacją. Wiele firm nie ma środków na batalię z dużymi korporacjami ubezpieczeniowymi ani kapitału na pokrycie strat. W efekcie - ogłaszają bankructwo.

Kradzieże w transportach - przedsiębiorcy biorą sprawy w swoje ręce

Środowisko spedytorów narzeka na nieudolność służb i brak przychylności ze strony towarzystw ubezpieczeniowych. Przedsiębiorcy biorą sprawy w swoje ręce - zapowiadają zatrudnianie najlepszych śledczych z firm detektywistycznych i poszukiwanie form prawnych, które pozwolą im na skuteczniejszą walkę zarówno z organizacjami przestępczymi jak i ubezpieczycielami. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: TIR-y | transportowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy