Szok! Produkują ten samochód od 56 lat!

Przeciętny cykl rynkowego życia współczesnego samochodu wynosi dziś około sześciu lat. Po trzech latach od debiutu auta - by podtrzymać zainteresowanie nabywców - producenci decydują się przeważnie na lifting.

Volkswagen Kombi
Volkswagen KombiInformacja prasowa (moto)

Nieco inaczej sprawa ma się z samochodami natury użytkowej. Auta dostawcze czy terenowe często pozostają w ofercie nawet kilkanaście lat. W ich przypadku górę nad aparycją biorą względy praktycznie.

Mimo tego, nieczęsto spotkać można pojazd, który wciąż oferowany jest w salonach, chociaż od jego premiery minęło już z górą czterdzieści lat. Jednym z takich samochodów jest Volkswagen Kombi, czyli brazylijska wariacja na temat dostawczego Volkswagena T2, który zbliża się właśnie do kresu rynkowej kariery.

Z okazji zakończenia produkcji brazylijski oddział Volkswagena przygotował specjalną, limitowaną do 600 sztuk, wersję o nazwie "56-lat Kombi Last Edition". Liczba 56 znalazła się w nazwie nieprzypadkowo. Chociaż T2 wytwarzany jest w Brazylii od 1976 roku, historia modelu Kombi sięga głębiej. Pierwszy Volkswagen Kombi - będący wówczas klonem Transportera T1 - opuścił brazylijską fabrykę 2 września 1957 roku. Licząc od tej daty, brazylijski Volkswagen Kombi faktycznie może się więc pochwalić 56-letnią rynkową karierą.

Informacja prasowa (moto)

Limitowane egzemplarze otrzymały dwubarwną, niebiesko-białą karoserię. By upodobnić auto do historycznych wersji zastosowano m.in. białe zderzaki i kołpaki, zamontowano też modne niegdyś opony z białym paskiem. Odrobina luksusu pojawiła się w mieszczącym dziewięć osób wnętrzu. Do standardowego wyposażenia należą m.in. materiałowe zasłonki okien czy dwukolorowa, winylowa tapicerka foteli. Jedynym nowoczesnym akcentem jest radio wyposażone w odtwarzacz MP3 i port USB.

Informacja prasowa (moto)

Egzemplarze ostatniej serii napędzane będą benzynowym silnikiem o pojemności 1,4 l. Jednostka rozwija moc 78 KM lub 80 KM, jeśli zamiast benzyny do baku trafi popularny w Brazylii etanol. Napęd, jak przeszło pół wieku temu, przenoszony jest na koła tylnej osi za pośrednictwem ręcznej, czterostopniowej skrzyni biegów.

Informacja prasowa (moto)

Każdy z ostatnich 600 egzemplarzy Volkswagena Kombi wyposażony zostanie w specjalny certyfikat autentyczności. Niestety, producent nie chwali się, ile zapłacić trzeba będzie za tę fabrycznie nową wycieczkę do świata motoryzacji lat pięćdziesiątych. Do tej pory ceny auta zaczynały się od nieco ponad 50 tys. dolarów brazylijskich, czyli około 65 500 zł.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas