Światła dzielą Polaków

Według OBOP, podobno sześciu na dziesięciu Polaków (60%) uznaje konieczność jazdy samochodem z włączonymi światłami mijania przez cały rok. Przeciwnego zdania jest 35% badanych.

article cover
INTERIA.PL

Ankieta przeprowadzona w naszym serwisie, w której wzięło ponad 130 tysięcy Czytelników, przynosi całkowicie inne wyniki.

TNS OBOP zbadał opinię Polaków na temat obowiązku korzystania podczas jazdy samochodem ze świateł mijania w ciągu dnia przez cały rok. Wyniki badania pokazują, że częściej zwolennikami całorocznego używania świateł są kierowcy jeżdżący autem codziennie lub prawie codziennie (64%), a także osoby, które w ogóle nie prowadzą samochodu (65%).

INTERIA.PL

Najmniej przekonani do takiego rozwiązania są z kolei kierowcy zasiadający za kółkiem relatywnie rzadziej - kilka razy w miesiącu. W tej grupie niespełna połowa (49%) uznaje konieczność jeżdżenia na światłach przez cały rok.

Polacy dostrzegają pozytywny wpływ używania świateł przez cały rok na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Ponad dwie trzecie Polaków (70%) jest zdania, że takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego. Przeciwnego zdania jest co czwarty ankietowany (25%).

"Wyniki badania potwierdzają pozytywne nastawienie Polaków do obowiązku jazdy samochodem z włączonymi światłami mijania w ciągu dnia przez cały rok. Tym samym bezprzedmiotowa staje się, jeszcze niedawno bardzo gorąca, dyskusja polityków na temat słuszności wprowadzonej kiedyś zasady postępowania uczestników ruchu drogowego.

Polacy w większości są przekonani o tym, że włączanie świateł mijania jest konieczne, gdyż ma znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach - komentuje wyniki badania Magdalena Sawińska z TNS OBOP.

Tyle OBOP. A co na ten temat sądzą internauci? W naszej ankiecie, w której wzięło udział ponad 130 tysięcy Czytelników, aż 74 procent na pytanie Czy jazda na światłach przez cały rok powinna być obowiązkowa? odpowiedziało NIE. Na TAK było 26 procent.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas