Strefa płatnego parkowania w Warszawie zostanie powiększona

Władze Warszawy zakończyły konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia strefy płatnego parkowania na ulicach Mokotowa. W ostatnim czasie mieszkańcy dzielnicy mogli zapoznać się z mapami i analizami dotyczącymi zmian organizacji ruchu i parkowania na wskazanych obszarach. Jak zawsze podkreśla ZDM – chodzi o potrzeby "lokalnej społeczności."

Strefa płatnego parkowania w Warszawie zostanie powiększona
Strefa płatnego parkowania w Warszawie zostanie powiększonaAdam Burakowski/REPORTEREast News

Warszawa powiększa strefę płatnego parkowania

Strefa płatnego parkowania na warszawskim Mokotowie została wprowadzona na początku ubiegłego roku. Jak się jednak okazuje, był to tylko początek. Właśnie zakończono bowiem konsultacje społeczne w związku z jej rozszerzeniem o kolejne ulice.

Od 15 listopada do 15 grudnia 2023 r. władze miasta zbierały opinie osób, które mieszkają lub pracują w wytypowanym obszarze. Konkretnie chodzi tu o teren ograniczony ulicami:

  • Żwirki i Wigury od zachodu;
  • Woronicza, Domaniewską i Idzikowskiego od południa;
  • Czerniakowską od wschodu
  • Gagarina, Różaną i Kulskiego od północy.

Łącznie cały obszar ma obejmować 134 ulice, na których znajduje się ponad 8 tys. legalnych miejsc parkingowych. Co ciekawe, zgodnie z zaprezentowaną koncepcją liczba miejsc do parkowania pozostanie taka sama, jak przed rozszerzeniem strefy.

Chodzi o mieszkańców, ale też o budżet

W trakcie konsultacji mieszkańcy mogli zapoznać się z koncepcją zmian organizacji ruchu i parkowania na kolejnych obszarach Mokotowa oraz zgłosić do niej uwagi. Zainteresowanym udostępniono również wyniki pomiarów zapełnienia miejsc postojowych i ich rotacji. Jak podkreśla ZDM - istotą działań było przybliżenie zasad korzystania ze strefy i możliwości, jakie mają mieszkające w niej osoby.

Strefa płatnego parkowania ma przede wszystkim chronić potrzeby parkingowe lokalnej społeczności. W drugiej kolejności ma pozwalać na odpłatne parkowanie dojeżdżającym spoza dzielnicy. Właśnie odpłatność ma wpływ na ograniczenie zainteresowania parkowaniem wśród przyjezdnych, zwiększając tym samym szanse na znalezienie miejsca parkingowego mieszkańcom z najbliższej okolicy.

Oczywiście wspomniane "potrzeby lokalnej społeczności" to nie wszystko. Przy okazji zeszłorocznej podwyżki cen za parkowanie, do budżetu z tytułu opłat za parkowanie wpłynęło ponad 180 milionów złotych rocznie. Natomiast Rozszerzenie strefy o Mokotów i Pragę Północ w cierniu 2022 roku oznaczało kolejne 22 miliony złotych w budżecie. Każde miejsce objęte opłatą przynosi rocznie ok. 3500 złotych. Są to pieniądze wyciągnięte bezpośrednio z kieszeni kierowców.

To jeszcze nie koniec. W planach kolejne dzielnice

Decyzję o zmianach granic strefy płatnego parkowania podejmą radni m.st. Warszawy. Zanim jednak dojdzie do głosowania, władze wciąż przygotowują analizę i projekty niezbędne do wszczęcia procedury. Poza Mokotowem w planach jest także wprowadzenie strefy płatnego parkowania w obrębie dzielnic Kamionek i Saska Kępa. 

Czy podwodne tunele przemakają? Sprawdzamy toGeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas