Starych samochodów czar

Możemy tylko wzdychać z zazdrości, zwiedzając zagraniczne muzea motoryzacji. Tak pieczołowicie odrestaurowanych i przechowywanych zabytków techniki bardzo mało znajdziemy w Polsce.

Kliknij
KliknijINTERIA.PL

Na dobrą sprawę zabytkowe pojazdy najlepiej oglądać u nas na różnego rodzaju zlotach weteranów i rajdach. Tam widać, jak bogate są prywatne zbiory. Tylko że kolekcjonerzy oldtimerów z reguły posiadają pojedyncze sztuki starych cacek i spotkanie weteranów szos jest jedyną okazją, aby je zobaczyć, bo są rozrzucone po całej Polsce.

Żadna z istniejących u nas fabryk samochodów nie ma swojego muzeum, podczas gdy największe koncerny takie jak Volkswagen, General Motors (w Europie niemiecki Opel), Fiat czy też mniejsze (np. Porsche, Ferrari) gromadzą swoje produkty.

Prywatna kolekcja

INTERIA.PL

Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach k. Warszawy, przy ul. Warszawskiej 21 (tel. 0 22 758 50 67), to największy zbiór zabytków motoryzacji. Muzeum jest placówką prywatną, a jego pojazdy można oglądać m.in. w filmach lub wynająć np. na ślub. W tej chwili w zbiorach jest ok. 300 pojazdów: motocykli, samochodów, czołgów. Najstarszym jest traktor Titan produkcji USA z 1865 r., rarytasem ZIS - kabriolet Józefa Stalina.

Obejrzeć można m.in. takie auta, jak: mercedes 170V Lody Halamy, bmw dixi z 1928 r., peugeot 202, mercedes-benz 260 pullman, horch 830 BL z 1938 r., chrysler z 1927 r., a także motocykl NSU 500 z 1930 r. i trójkołowego sokoła 1000 z 1936 r.

W Pałacu i w fabryce

INTERIA.PL

W Muzeum Techniki w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, plac Defilad 1 (tel. 0 22 656 67 47), oraz w filii Muzeum Przemysłu w dawnej fabryce Norblina przy ul. Żelaznej 51 (0 22 620 24 09) jest kilkadziesiąt pojazdów - motocykli i samochodów. Na wystawie w Pałacu zobaczyć można m.in. motocykle junak, sokół 500 i 1000, NSU, SHL, MOJ, podkowa czy samochody: De Dion Bouton z 1899 r., ford T i fiat.

Z kolei w murach starej fabryki eksponowane są m.in. WSK, WFM, a z samochodów na uwagę zasługuje polonez w wersji rajdowej z silnikiem Ferrari umieszczonym wewnątrz kabiny.

W szkole w Krośnie

INTERIA.PL

Muzeum Motoryzacji, ul. Tysiaclecia 5, tel. 013/4321561. Zwiedzanie jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu z dyrektorem szkoły. Muzeum powstało w 1991 r. Gromadzone są tu stare motocykle, motorowery i samochody odrestaurowane przez młodzież dawnego Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie w ramach prac dyplomowych. Ekspozycja mieści się w budynku internatu szkolnego oraz pod wiatami przylegającymi do budynków warsztatów szkolnych.

Zbiory muzeum obejmują: motocykle produkcji polskiej (SHL, Junak, WFM, WSK), czechosłowackiej (Jawa, motocykl żużlowy 897 DT 500), DDR (MZ, Simson), RFN (NSU), ZSRR (IŻ) i węgierskiej (Panonia), motorowery (m.in. Ryś, Zak, Komar, Cilo, Simson), samochody (warszawa, moskwicz, skoda i trabant).

Samochód na parę

INTERIA.PL

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, ul. 1 Maja 39. Nie jest to wystawa stricte motoryzacyjna, ale są tu także pojazdy. Na szczególną uwagę zasługuje lokomobil, czyli pojazd drogowy napędzany parą. Na obszarze około dwóch hektarów zgromadzono kilkadziesiąt starych maszyn i urządzeń drogowych: walców, ciągników, a także bogaty zbiór znaków drogowych, słupów kilometrowych, urządzeń pomiarowych.

W pawilonie muzealnym prezentowane są dokumenty, projekty, przepisy, mundury pracowników drogownictwa oraz liczne eksponaty obrazujące historię polskiego drogownictwa.

Samochody strażackie

Centralne Muzeum Pożarnictwa, Mysłowice, ul. Stadionowa 7a (tel. 0 32 222 37 33). Muzeum posiada bogate zbiory pamiątek związanych ze strażą pożarną, jest tu również dużo samochodów strażackich.

W zajezdni tramwajowej

Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków, ul. św. Wawrzyńca 15. Ekspozycja prezentowana jest w jednej z hal zajezdni tramwajowej, tzw. hali D: budynku dawnej 6-torowej zajezdni wybudowanej ok. 1900 r. dla pierwszego wąskotorowego tramwaju elektrycznego. Wystawa motoryzacyjna nosi nazwę "Historia Polskiej Motoryzacji" i prezentuje ok. 30 eksponatów: syreny, warszawy, fiaty i stare motocykle.

W klubach fanów

Muzeum Motoryzacji Automobilklubu Wielkopolskiego, Poznań, ul. Pod Rondem Kaponiera (tel. 847 63 59). Ekspozycja kilkunastu samochodów i motocykli, w większości sprawnych i zarejestrowanych.

Muzeum Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Śląskiego, Zabrze, ul. Wolności 410 (032 271 52 11). Muzeum zorganizowane przez automobilklub w dawnej hali kopalnianej kompresorowni Muzeum Górnictwa Węglowego. Członkowie klubu przez wiele lat kolekcjonowali stare auta i motocykle, dziś w ich rękach są m.in. przedwojenne mercedesy, bmw, polskie fiaty, renault i citroeny.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas