Stabilizacja po raz ósmy

Nowy Renault Mégane jest pierwszym pojazdem wyposażonym w system stabilizacji toru jazdy (ESP) ósmej generacji. W porównaniu do poprzedniej wersji systemu ESP5.7 ciężar obecnej został obniżony o ok. 30% do 2,2 kg. W systemie ESP 8 opracowanym przez firmę Bosch po raz pierwszy zastosowano opracowaną dla Mégane wspólnie z Renault funkcję Understeering Control Logic (UCL), która dodatkowo podwyższa stabilność jazdy w przypadku podsterowności.

article cover
INTERIA.PL

Systemy wspomagania hamowania ósmej generacji charakteryzują się konstrukcją modułową – producenci pojazdów mają możliwość wprowadzenia rozszerzeń systemu w postaci ABS, ASR lub ESP. Poprzez ingerencję w układ hamulcowy oraz w układ sterowania silnikiem system stabilizacji toru jazdy (ESP) zapobiega wpadaniu kół pojazdu w poślizg i stabilizuje jazdę zgodnie z możliwościami praw fizyki, utrzymując bezpieczny tor jazdy pojazdu. W przypadku zbyt szybkiego wejścia pojazdu w zakręt, kiedy opuszczeniem toru jazdy zagrożone są przednie koła, system ESP oraz zintegrowany w nim układ ASR obniża moc silnika, jeżeli kierowca wciąż naciska na pedał gazu. Jeżeli to nie wystarcza, system ESP wyhamowuje wewnętrzne tylne koło, co pozwala utrzymać pojazd w zadanym torze jazdy.

W nowym Mégane uaktywnia się w takim przypadku dodatkowa funkcja Understeering Control Logic (UCL), rozszerzająca skuteczność systemu w przypadku podsterowności. Nowy system ESP 8 z funkcją UCL umożliwia aktywne wyhamowanie pojazdu we wszystkich trybach jazdy, a więc w przypadku hamowania częściowego, przyspieszania i swobodnego toczenia się pojazdu. Stabilizowanie pojazdu odbywa się w zależności od stopnia podsterowności poprzez obniżenie mocy silnika oraz dodatkowo poprzez wyhamowanie wszystkich czterech kół. Dzięki aktywnemu hamowaniu pojazd w jeszcze lepszy sposób trzyma się nawierzchni podczas pokonywania zakrętu, co stanowi dodatkowe podwyższenie bezpieczeństwa jazdy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas