Spadła liczba pijanych kierowców. Kampanie działają?

"Albo pijesz, albo jedziesz"- pod takim hasłem kampania społeczna we Włoszech przyniosła znaczące rezultaty. W ciągu trzech lat, jak wynika z danych policji drogowej, o ponad 17 procent spadła liczba osób prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwym.

We Włoszech spadła liczba pijanych kierowców. Nie wiadomo dlaczego
We Włoszech spadła liczba pijanych kierowców. Nie wiadomo dlaczegoPiotr JędzuraReporter

Podczas gdy liczba kontrolowanych kierowców rośnie, policja stwierdza wyraźny spadek zjawiska siadania za kierownicą po wypiciu alkoholu.

Liczne organizacje i stowarzyszenia, które przyłączyły się do kampanii prowadzonej jednocześnie w różnych mediach, są przekonane, że tak istotna poprawa bezpieczeństwa na drogach to właśnie jej rezultat.

Jeden z organizatorów kampanii, stowarzyszenie producentów piwa, poinformowało, że w ciągu 4 kolejnych lat jej hasła dotarły do 40 milionów Włochów za pośrednictwem prasy, radia, telewizji i internetu. Szczególną uwagę poświęcono 280 tysiącom uczestników kursów na prawo jazdy, którzy w 1200 ośrodkach szkoleniowych otrzymali materiały informacyjne.

W trakcie kampanii podkreśla się, że nie ma bezpiecznego poziomu konsumpcji alkoholu w przypadku prowadzenia samochodu. Tym ostrzeżeniom towarzyszą dane statystyczne: we Włoszech do jednej trzeciej wypadków drogowych, czyli do ponad 200 dziennie dochodzi z powodu spożycia alkoholu lub narkotyków.

Za wielki sukces edukacyjny uznano zeszłoroczną trasę po 9 włoskich miastach, w trakcie której tysiące osób podczas specjalnego eksperymentu mogło przekonać się osobiście, jak czuje się za kierownicą osoba po wypiciu alkoholu i jakie ryzyko jest z tym związane. Wielu z uczestników tej sugestywnej próby zapewniało, że nigdy nie poprowadzi samochodu w stanie nietrzeźwym.

We Włoszech dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi dla użytkowników ruchu drogowego wynosi 0,5 promila. Przypomnijmy, że w Polsce jest to 0,2 promila, a między 0,2 a 0,5 popełnia się wykroczenie co zagrożone jest karą aresztu, grzywny oraz zakazem prowadzenia samochodów od pół roku do 3 lat.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas