Rewolucja na stacjach paliw. Kierowcy czekali na to 10 lat
Kierowcy samochodów zasilanych CNG będą mogli samodzielnie zatankować swój pojazd na stacji benzynowej. Nowy pomysł Ministerstwa Infrastruktury pozwoli usprawnić tankowanie i zmniejszy koszty przedsiębiorców - właścicieli stacji paliw.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji, naprawy i modernizacji specjalistycznych urządzeń ciśnieniowych. Z perspektywy zmotoryzowanych największą nowością ma być umożliwienie samodzielnego tankowania samochodów wyposażonych w instalacje CNG.
Rewolucja na stacjach paliw. Dotknie 3 tys. kierowców jeżdżących na gazie
Przypomnijmy - od 19 września 2013 roku kierowcy samochodów zasilanych autogazem LPG mogą samodzielnie tankować swoje pojazdy na stacjach paliw. Rewolucja sprzed dekady wymagała m.in. wyposażenia dystrybutorów LPG w specjalne pistolety i przyciski alarmowe. Teraz - dziesięć lat od tych zmian - podobne ułatwienia mają też objąć pojazdy zasilane gazem ziemnym CNG.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, decyzja o potrzebie wprowadzenia samoobsługi podczas tankowania CNG na stacjach paliw została podjęta w wyniku spotkań roboczych z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz z uwagi na postulaty branży paliwowej. W tym przypadku chodzi o redukcję kosztów funkcjonowania stacji benzynowych. Obecnie pracownicy obsługujący dystrybutory z CNG muszą przechodzić specjalne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i uzyskać stosowne uprawnienia (zaliczenie egzaminów w TDT), co podnosi koszty prowadzenia działalności.
Przeprowadzono analizę stanu prawnego oraz faktycznego i stwierdzono, że współczesne rozwiązania techniczne umożliwiają bezpieczne tankowanie CNG przez osoby, które nie posiadają specjalistycznego szkolenia. Poza tym w większości państw członkowskich samoobsługa tankowania CNG jest dozwolona.
CNG zatankujesz samodzielnie. Na stacjach będzie taniej?
Autorzy projektu zauważają, że kwestie tankowania CNG nie są regulowane prawem unijnym, ale w większości krajów UE dopuszczona jest możliwość samoobsługi. Wyjątek stanową jedynie Łotwa (zakaz samodzielnego tankowania aut ze zbiornikami CNG) i Luksemburg, na terenie którego nie znajdziemy ani jednej stacji tankowania CNG. Z najnowszych danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że obecnie w Polsce działa 56 stacji tankowania CNG/LNG dysponujących w sumie 140 punktami tankowania.
Z najnowszych zweryfikowanych danych PZPM (2022 rok) wynika, że park samochodów zasilanych CNG i LNG w Polsce wynosi około 2,6 tys. pojazdów, z których większość ma między 5 a 10 lat.