Rekordowe ceny benzyny, już prawie 2 euro za litr

Ceny paliw na stacjach benzynowych w Holandii przekroczyły rekordowy poziom z 2012 roku. Obecnie za litr benzyny trzeba zapłacić już 1,9 euro.

Stacje benzynowe zwykle stosują zalecane ceny, które są wyznaczane codziennie przez główne koncerny naftowe. Ich średnia sugerowana cena detaliczna za litr benzyny 95 wyniosła w środę po południu 1,897 euro, o ułamek więcej niż stary rekord (1895 euro) z 2 października 2012 r.

Droższa benzyna wynika częściowo z wyższej ceny ropy, ale nie tylko. Jak informuje dziennik "Algemeen Dagblad", podwyżka jest spowodowana zmniejszeniem zapasów ropy w USA. "Znów rośnie wzrost gospodarczy w Ameryce i dlatego wzrasta także popyt na ropę" - napisała gazeta.

Reklama

Holendrzy zaczęli więcej jeździć samochodami po ubiegłotygodniowym poluzowaniu pandemicznych obostrzeń.

Podobnie jak w innych europejskich krajach, cena benzyny kupowanej na stacji w dużej mierze zależy także od podatku i akcyzy. W Holandii do ceny całkowitej doliczany jest podatek VAT w wysokości 17 proc. oraz podatek akcyzowy w wysokości 43 proc. (dla oleju napędowego - 34 proc.).

Jak przypomina "Algemeen Dagblad", w 2012 r. akcyza na paliwa w kraju wynosiła nieco ponad 70 centów za litr, obecnie to 82 centy.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama