Przesławice: Pociąg uderzył w ciężarówkę. Jest wideo

Dziś przed południem w Przesławicach (gmina Miechów) doszło do zderzenia pociągu osobowego i ciężarówki. Całość została uwieczniona na materiale wideo. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Pociąg zderzył się z ciężarówką w Przesławicach. Nie ma ofiar

Jak podaje Radio Kraków, za kierownicą samochodu ciężarowego marki Renault siedział 33-letni obywatel Ukrainy. Znajdując się na niestrzeżonym przejeździe nie zachował on należytej ostrożności. W efekcie pociąg osobowy relacji Kraków - Sędziszów, należący do Kolei Małopolskich, uderzył w naczepę pojazdu. Całość zarejestrowała kamera znajdująca się w samochodzie jednego z kierowców. 

 

Jak informuje 112małopolska.pl na chwilę obecną nie ma informacji o poszkodowanych.

Kierowca może mówić o ogromnym szczęściu. Prawdopodobnie zginąłby, gdyby kabina ciężarówki znajdowała się bliżej torów. Żaden samochód nie ma nawet najmniejszych szans w starciu z ważącym kilkaset ton pociągiem. Niestety kierowcy często podejmują się przejazdu przez tory bez upewnienia się, że w bezpieczny sposób mogą je pokonać. Ryzykują tym samym nie tylko swoje zdrowie, ale wielu ludzi wokół. 

Reklama

Zasady postępowania na przejazdach kolejowych

Przejazd kolejowy to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla kierowców. Warto więc kierować się na drodze zdrowym rozsądkiem i pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że nie wolno przejeżdżać przez tory, jeśli rogatki są opuszczone, a sygnał świetlny włączony. Jeśli jednak na danym przejeździe rogatek nie ma, trzeba zastosować się do znaku stop. Wiele przypadków na drogach pokazuje, że te pozornie proste zasady wcale nie są takie oczywiste.

Warto też mieć świadomość, że na każdym przejeździe znajduje się żółta naklejka. Można ją znaleźć na napędzie rogatki lub na krzyżu św. Andrzeja od strony torów. Jeśli mamy podejrzenie, że rogatki są uszkodzone, albo nasz samochód stoi uszkodzony na torach, co gorsza, między opuszczającymi się rogatkami, należy zadzwonić na jeden z podanych tam dwóch numerów. 

Jeśli istnieje ryzyko zagrożenia życia, trzeba wybrać numer 112, a jeśli pojawia się podejrzenie awarii rogatek drugi z nich - ten do służb technicznych PKP PLK. W obu przypadkach konieczne jest zwięzłe przedstawienie sytuacji. Trzeba także podać numer przejazdu kolejowego, który został umieszczony na naklejce. Dzięki temu służby będą mogły zareagować szybko i w odpowiedni sposób.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przejazdy kolejowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy