Przejścia graniczne z Ukrainą. Nowe zasady ruchu dla samochodów

Uwaga, kierowcy. Od dziś obowiązują nowe zasady ruchu samochodowego na przejściach granicznych z Ukrainą.

Od 1 września do 30 listopada 2022 r. będą obowiązywać zmienione zasady ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych - informuje Ministerstwo Infrastruktury. W tym okresie będzie realizowany pilotażowy projekt zmiany w funkcjonowaniu przejść dla ruchu pojazdów ciężarowych.

Jak wynika z informacji resortu, w związku z rosnącym natężeniem ruchu granicznego, a także koniecznością zapewnienia płynnej obsługi odpraw na granicy z Ukrainą, 1 września zmienia się organizacja ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. Nowe zasady będą obowiązywać do do 30 listopada 2022 r.

Reklama

Powodem zmian wzmożony ruch graniczny

Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w ostatnim okresie mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem granicznym, wywołanym agresją Rosji na Ukrainę. "W zasadzie z dnia na dzień gwałtownie wzrósł wolumen ukraińskich towarów, które są przewożone tranzytem przez terytorium Polski m.in. do portów na Bałtyku. Dlatego podjęliśmy szereg działań, które mają na celu zwiększenie przepustowości przejść na granicy państwowej z Ukrainą" - wskazał Adamczyk, cytowany w informacji ministerstwa.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber dodał, że zarówno w interesie gospodarek Polski i Ukrainy, jak i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jest utrzymanie nieprzerwanych łańcuchów dostaw. "W obliczu walk prowadzonych za naszą wschodnią granicą musimy zrobić wszystko, aby ułatwić przedsiębiorcom realizację operacji transportowych, stąd decyzja o zmianach w organizacji ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych" - wyjaśnił.

Przejścia graniczne z Ukrainą dla samochodów ciężarowych

Jak wskazał resort, pojazdy ciężarowe o dopuszczanej masie całkowitej powyżej 7,5 t odprawiane będą na przejściach granicznych Hrebenne - Rawa Ruska, Korczowa - Krakowiec oraz Medyka - Szeginie, a także na przejściu granicznym w Dorohusku - Jagodzinie, gdzie od 27 czerwca 2022 r. odprawiane są wyłącznie pojazdy o dmc powyżej 7,5 t.

Przejścia graniczne z Ukrainą dla samochodów osobowych i dostawczych

Dodano, że pozostałe przejścia graniczne z Ukrainą, tj. Zosin - Ustiług, Dołhobyczów - Uhrynów, Budomierz - Hruszew oraz Krościenko - Smolnica, będą przeznaczone do odprawy pojazdów o dmc nieprzekraczającej 7,5 t.

W przypadku pojazdów przewożących towary podlegające kontroli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (PIW), Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) i Inspekcji Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych (IJHARS) kontrole będą prowadzone w punktach kontroli granicznej na dotychczasowych zasadach.

Będzie nowe przejście graniczne z Ukrainą

W przyszłym roku planowane jest otwarcie kolejnego drogowego przejścia granicznego Malkowice - Niżankowice, na którym odprawiane będą pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t. 
***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przejście graniczne z Ukrainą

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy