Prawo jazdy na czołg to 4 miesiące szkolenia i 135 godzin jazdy

By zostać kierowcą samochodu osobowego, trzeba ukończyć kurs, który obejmuje 30 godzin jazdy. W przypadku czołgu jest podobnie. Tyle że szkolenie trwa 4 miesiące, a same jazdy pochłoną co najmniej 135 godzin. Jak zrobić prawo jazdy na czołg?

Kurs jazdy czołgiem obejmuje m.in forsowanie przeszkód wodnych po dnie
Kurs jazdy czołgiem obejmuje m.in forsowanie przeszkód wodnych po dniefot Marek Maliszewski/REPORTEREast News
  • Czy cywil może zostać kierowcą czołgu?
  • Jakich dokumentów potrzebujemy, by móc legalnie poruszać się czołgiem po drodze?
  • Czy istnieje coś takiego jak czołgowe prawo jazdy?

Jeśli chodzi o "standardowe" pojazdy pokroju aut osobowych, samochodów ciężarowych czy autobusów (wojsko ma ich całkiem pokaźną flotę) - sprawa jest jasna. Chcąc uczestniczyć w normalnym ruchu drogowym, ich kierowcy posiadać muszą wszelkie wymagane przepisami uprawnienia. W przypadku Honkera wystarczy prawo jazdy kategorii B, ale już kierowca wojskowego autobusu czy cysterny, oprócz stosownego prawa jazdy, legitymować się musi ważnym kursem na przewóz osób czy - w przypadku cysterny - ADR.

Prawo jazdy na czołg. Kto i jak może je zdobyć?

Inaczej sprawa ma się w przypadku wozów bojowych, jak chociażby czołgi. Jakie uprawnienia trzeba posiadać, by móc prowadzić taki pojazd po drodze publicznej?

Nie ma się co oszukiwać - by móc prowadzić czołg, przede wszystkim, trzeba być żołnierzem. Droga do fotela kierowcy wozu wiedzie przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Dokumentem, który pozwala nam legalnie poruszać się tego typu pojazdem po drogach publicznych, jest świadectwo ukończenia kursu z zasad eksploatacji i kierowania pojazdem specjalnym i pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych. 

"W strukturze CSWL jest - powołany w 2009 r. - ośrodek szkolenia, który kształci żołnierzy m.in. na kierowców kołowych i gąsienicowych pojazdów specjalnych np. czołgów T-72, PT-91 oraz pojazdu o podwoziu czołgowym" - czytamy w serwisie prawodrogowe.pl

Szczegółowe wymagania w tym zakresie oraz wzór dokumentów określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 września 2012 r. "w sprawie uprawnień osób kierujących pojazdami specjalnymi i pojazdami przeznaczonymi do celów specjalnych".

Czytamy w nim np., że osoba może kierować pojazdem specjalnym lub pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych na podwoziu kołowym oraz zespołem pojazdów specjalnych składającym się z pojazdu na podwoziu kołowym i przyczepy specjalnej, jeżeli:

  1. posiada uprawnienia do kierowania pojazdem specjalnym i pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych odpowiedniej kategorii w zakresie prawa jazdy lub pozwolenia wojskowego;
  2. ukończyła z wynikiem pozytywnym kurs z zasad eksploatacji i kierowania pojazdem specjalnym i pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych, zwany dalej "kursem", w jednostce wojskowej uprawnionej do prowadzenia szkolenia w odniesieniu do kołowych transporterów opancerzonych i samochodów opancerzonych o konstrukcji samonośnej .

Jak wygląda kurs przygotowujący do prowadzenia czołgu?

W przypadku pojazdów specjalnych przeznaczonych do celów specjalnych na podwoziu gąsienicowym oraz zespołu pojazdów specjalnych składającym się z pojazdu na podwoziu gąsienicowym i przyczepy specjalnej lub używanej do celów specjalnych - oprócz wspomnianego kursu - trzeba też posiadać uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy lub pozwolenia wojskowego jednej z następujących kategorii: B,C1,C,D1,D,T.

Jazdy czołgiem obejmują m.in wjazd na lawetę. Taki manewr wykonać musi każdy kandydat na kierowcę czołguAndrzej Zbraniecki/East NewsAgencja FORUM

Zajęcia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu Zajęcia obejmują m.in:

  • budowę czołgu,
  • podstawowe dane taktyczno-techniczne,
  • przepisy ruchu drogowego,
  • zasady bezpiecznej eksploatacji pojazdu,
  • podstawowe czynności kontrolno-obsługowe;
  • jazdy (135 godzin).

Te ostatnie są jednak zdecydowanie bardziej wymagające niż znienawidzony przez kandydatów na kierowców plac manewrowy. Obejmują bowiem - uwaga - szkolenie podwodne (forsowanie przeszkód wodnych po dnie), wjazd na platformy kolejowe czy parkowanie w garażu.

"Kierowanie czołgiem odbywa się między innymi przez ograniczone przejścia, leje, rowy przeciwpancerne, brodzenie" - tłumaczy prawodrogowe.pl.

Samo szkolenie kierowcy czołgu, po którym kandydat może przystąpić do egzaminu, zajmuje około czterech miesięcy.

Jak się produkuje czołgi

INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL
INTERIA.PL

***

Moto Flesz - odcinek 36. Ładowarki z nowymi opłatami, Corvette otrzyma napęd elektrycznyINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas