Prawie 200 wniosków o nowe radary. Ministerstwo zdradziło lokalizacje

Z informacji uzyskanych z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ze strony samorządów wpłynęło łącznie 197 wniosków o rozbudowę krajowego systemu nadzoru ruchu. Dwa postulaty zostały już zatwierdzone, kolejne są w trakcie rozpatrywania. Oto, gdzie wkrótce staną nowe fotoradary.

Jakiś czas temu do ministerstwa infrastruktury wpłynęła interpelacja złożona przez grupę posłów Lewicy. Daria Gosek-Popiołek, Marcelina Zawisza, Marta Stożek, Joanna Wicha, Paulina Matysiak, Klaudia Jachira oraz Franciszek Sterczewski zwrócili w piśmie uwagę na stale wysoką liczbę wypadków drogowych, czego przyczyną jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Posłowie Lewicy z pytaniami do ministerstwa infrastruktury

Reklama

Powyższym danym towarzyszyło istotne pytanie skierowane do resortu. Dotyczyło ono liczby wniosków w sprawie instalacji nowych fotoradarów, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy wpłynęły do ministerstwa. Odpowiedzi na nie udzielił Stanisław Bukowiec - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W piśmie opublikowanym na stronie internetowej Sejmu, Bukowiec zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wpłynęło łącznie 769 wniosków dot. instalacji nowych fotoradarów. Wśród nich 197 zostało skierowanych przez samorządy, a pozostałe przez inne podmioty, w tym osoby prywatne korzystające z formularza wnioskowego na stronie CANARD. Dwa postulaty zostały już zatwierdzone i wkrótce planowana jest instalacja urządzeń rejestrujących w miejscowości Rębowo przy drodze krajowej nr 50 oraz w Gniewomirowicach przy drodze krajowej nr 94.

Nowe fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. Mamy listę

Jednocześnie ministerstwo zaznaczyło, że trwają ustalenia z pozostałymi samorządami w kwestii montażu kolejnych 12 fotoradarów. Dlaczego tylko 12? W piśmie czytamy, że finansowane mogły zostać jedynie instalacje na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a to znacząco ograniczyło możliwość wyboru miejsc zgłoszonych we wnioskach. Zatwierdzenie ich lokalizacji poprzedziły także konsultacje z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Poniżej publikujemy miejsca, gdzie w efekcie się pojawią:

  • Przybysławice, droga wojewódzka nr 794 (Gmina Zielonka)
  • Prudnik, droga krajowa nr 41 (Gmina Prudnik)
  • Świdnik, droga powiatowa nr 0012 (Starostwo Świdnik)
  • Sokołowice, droga krajowa nr 25 (Gmina Oleśnica)
  • Bojano, droga powiatowa nr 1489G (Powiat Wejherowo)
  • Tylmanowa, droga wojewódzka nr 969 (Gmina Ochotnica Dolna)
  • Częstochowa, droga krajowa nr 46 (Miasto Częstochowa)
  • Sosnowiec, łącznica drogi krajowej nr 94 z drogą krajową nr 86 (Miasto Sosnowiec)
  • Rzeszów - nieustalona jeszcze lokalizacja (Miasto Rzeszów)
  • Rekowo, droga wojewódzka nr 212 (Gmina Bytów)
  • Baczków, droga wojewódzka nr 965 (Starostwo Bocheńskie)
  • Nowy Targ - nieustalona jeszcze lokalizacja (Miasto Nowy Targ)

Zwiększenie liczby fotoradarów oraz odcinkowych pomiarów prędkości ma na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Statystyki wypadków drogowych wskazują, że nadmierna prędkość oraz nieprzestrzeganie przepisów stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu. Ministerstwo Infrastruktury, wspólnie z samorządami i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na drogach, podejmuje kroki, które mają na celu zmniejszenie liczby wypadków i ich tragicznych skutków. Nowe fotoradary mają pełnić nie tylko funkcję prewencyjną, ale również edukacyjną, przypominając kierowcom o konieczności dostosowania prędkości do warunków na drodze.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy