Powstanie 12 nowych sztuk Bentleya Speed Six z lat 20. Wszystkie wyprzedano

Bentley zapowiedział wskrzeszenie legendarnego modelu Speed Six z lat 20. Będzie to drugi tego typu projekt po modelu Blower. Speed Six zasłynął jako dwukrotny zwycięzca Le Mans. Choć samochody jeszcze nie powstały, wszystkie egzemplarze zostały już sprzedane.

Bentley Speed Six - reaktywacja

Poprzez uruchomienie limitowanej produkcji historycznego modelu Bentley chce uhonorować model, który w latach 1929-1930 zwyciężał w wyścigu Le Mans. Samochód zostanie stworzony przez specjalny oddział Bentleya, Mullinera. Przywracanie do życia przedwojennego samochodu nie jest dla producenta pierwszyzną, ponieważ w 2020 r. na rynku pojawił się model Blower. 

Wszystkie egzemplarze Speed Six zostały sprzedane zanim fizycznie powstały. Bentley Speed Six jest uważany za jeden z najważniejszych modeli swojej epoki i w całej historii marki. 

Bentley Speed Six - tradycja i nowoczesność

Nowe egzemplarze mają w maksymalny sposób przypominać oryginalne pojazdy z lat 20. W pracach nad odtworzeniem auta pomagać mają specjaliści z całej Wielkiej Brytanii. Części, z których zbudowane będą samochody, mają być często wytwarzane w taki sam sposób, jak prawie 100 lat temu. Ma to dodać autentyczności i - zdaniem Bentleya - stanowi ważną część sukcesu tego typu projektu.

Reklama

Nie oznacza to jednak, że projekt powstanie bez udziału współczesnych technologii. Na podstawie danych technicznych, zdjęć i szczegółowej analizy oryginalnych egzemplarzy powstanie trójwymiarowy model CAD. Wzorcami do badań były dwa auta - egzemplarz z 1930 roku, który brał udział w Le Mans (utrzymany w bardzo dobrym stanie, jego właściciel ściga się nim do dziś) oraz model drogowy z 1929 roku.

Bentley Speed Six - egzemplarz testowy jeszcze w tym roku

Bentley deklaruje, że pierwszy egzemplarz wskrzeszonego Speed Six powstanie w drugiej połowie roku. Samochód zostanie przeznaczony do testów, po których trafi do muzeum, gdzie dołączy do powstałego w tym samym celu Blowera Car Zero.

Bentley Speed Six - rekord niepobity przez 30 lat

Speed Six został zaprezentowany w 1928 roku jako usportowiona wersja Bentleya 6½ Litre. Silnik został zmodyfikowany w taki sposób, żeby generować większą moc (180 KM). Bentley deklaruje, że w latach 1928-1930, kiedy trwała produkcja Speed Six, powstały 182 sztuki. W latach 1929 oraz 1930 samochód zwyciężał w Le Mans. Pierwsze zwycięstwo jest o tyle istotne, że podczas trwającego 24 godziny wyścigu, samochód pokonał odległość 2844 km. Tego dystansu nie pobito przez prawie 30 lat.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bentley | reaktywacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy