Posiedzenie Komisji Rajdowych Mistrzostw Europy FIA w Polsce

Rajdowe Mistrzostwa Europy są najstarszym serialem w tej dyscyplinie sportu. Walka o tytuł najlepszego kierowcy Starego Kontynentu toczy się już od roku 1953, a pierwszym jego zdobywcą był Helmuth Polensky z Niemiec zasiadający wtedy za kierownica samochodu Porsche. Wspaniałą kartę w dziejach mistrzostw Europy zapisali również polscy zawodnicy. Trzykrotnie mistrzowska koronę zakładał Sobiesław Zasada 1966, 1967, 1971), raz Krzysztof Hołowczyc (1997), a Marian Bublewicz został wicemistrzem Europy w sezonie 1992.

article cover
INTERIA.PL

Inauguracja mistrzostw świata kierowców w roku 1979, a później mistrzostw Afryki (1982), Bliskiego Wschodu (1984) oraz strefy Azji i Pacyfiku (1988) spowodowały zmiany w programach startowych zespołów fabrycznych. Mistrzostwa Europy stały się głównie pojedynkiem kierowców prywatnych, dla których sukcesy w tym serialu są często milowym krokiem do dalszej kariery.

W ostatnich latach Rajdowe Mistrzostwa Europy przechodzą wiele korzystnych zmian mających na celu uatrakcyjnienie rywalizacji i podniesienie jej statusu na wyższy poziom. Działania te podejmuje Komisja Rajdowych Mistrzostw Europy FIA, która swoje najbliższe spotkanie wyznaczyła w naszym kraju podczas Rajdu Polski. Aktywnymi członkami tej komisji są przedstawiciele organizatora Rajdu Polski, jednej z dziesięciu rund mistrzostw Europy o najwyższym współczynniku "20".

Posiedzenie, które zaplanowano 7 czerwca w Polanicy Zdroju, a w którym wezmą udział przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) oraz reprezentanci poszczególnych rajdów jest potwierdzeniem wysokiej pozycji Rajdu Polski w europejskim serialu. Świadczą o tym również bardzo dobre oceny obserwatorów FIA wystawione ostatnim edycjom rajdu rozgrywanego w Kotlinie Kłodzkiej.

Swój udział w obradach zapowiedział także Shekhar Mehta z Kenii, przewodniczący Komisji Rajdowej FIA, znany kibicom z pięciu triumfów w słynnym Rajdzie Safari (1973, 1979, 1980, 1981, 1982).

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas