Reklama

Płonie samochodowiec Felicity Ace. Na pokładzie Porsche, Bentleye i Lamborghini

​Na Atlantyku płonie samochodowiec Feliciy Ace. Na pokładzie statku znajdują się niemal cztery tysiące samochodów koncernu Volkswagena, w tym ponad 1100 egzemplarzy Porsche i 189 aut Bentleya. Szanse ich uratowania są niewielkie.

  • Statek, który płynął do USA, stanął w ogniu, gdy znajdował się w odległości około 1000 mil morskich na zachód od Portugalii. 
  • Służby ratunkowe tego kraju poinformowały, że cała 22-osobowa załoga została bezpiecznie ewakuowana. 
  • 11 osób przejął przepływający w pobliżu statek, zaś kolejne 11 służby ratunkowe podjęły z szalup. Wszyscy rozbitkowie, wojskowym helikopterem zostali przetransportowali na ląd, nie wymagali pomocy medycznej.

Felicity Ace wypłynął z niemieckiego portu Emden 10 lutego, do Davisville w USA miał dotrzeć 23 lutego. 16 lutego zgłosił pożar, zaraz potem załoga utraciła kontrolę nad statkiem.

Reklama

Felicity Ace to potężny samochodowiec

Zbudowany w 2005 roku Felicity Ace to potężna jednostka. Ma 200 m długości i ponad 32 m szerokości. Zanurzenie wynosi niespełna 10 metrów, wysokość boczna przekracza 34 metry. Statek pływa pod banderą panamską.

Felicity Ace moża zabrać na pokład 5232 samochody, ale w feralnym rejsie transportuje 3965 aut, wszystkie wyprodukowane przez koncern Volkswagena i przeznaczone na rynek USA. Większość z nich to Volkswageny, ale na pokładzie jest również około 1100 Porsche i 189 Bentleyów oraz nieokreślona liczba Lamborghini. Oczywiście wszystkie auta są fabrycznie nowe.

Akcja ratunkowa, która odbywa się na pełnym morzu, około 100 mil morskich od Azorów jest trudna. Na miejsce udają się holowniki, które mają odholować płonącą jednostką do najbliższego portu.

Płonący statek może być dużym problemem dla Volkswagena. Oczywiście transport jest ubezpieczony, ale utrata takiej liczby samochodów, w połączeniu z kryzysem półprzewodnikowym jeszcze bardziej wydłuży czas oczekiwania na zamówione pojazdy. Problem jest tym większy, że niemal wszystkie modele koncernu Volkswagena (poza Audi Q5) sprzedawane w Ameryce są produkowane w Europie.

Felicity Ace nie jest pierwszym samochodowcem wiozącym pojazdy Volkswagena, który nie dotarł do celu. W 2019 stanął w ogniu i zatonął Grande America, na którego pokładzie znajdowało się ponad 2 tysiące samochodów Audi i Porsche.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: felicity ace | samochodowiec | statek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy