Pamiętaj o płynie

Cóż może być ważniejszego w jeździe samochodem niż nasze bezpieczeństwo? Jedyna rozsądna odpowiedź brzmi: nic! Dlatego właśnie powinniśmy z całą odpowiedzialnością i konsekwencją dbać o to, aby nasz samochód, na ile jest to możliwe, gwarantował maksimum bezpieczeństwa.

Jednym z bardzo ważnych zagadnień w tym względzie są hamulce. Zawsze sprawne, zawsze niezawodne. Aby tak właśnie mogło być, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja układu hamulcowego, a więc częsty przegląd oraz wymiana płynu co najmniej raz na dwa lata. Niestety, zapominamy o tej regule, gdy tymczasem płyn hamulcowy posiada tę wadę, że jako ciecz higroskopijna wchłania wilgoć z otoczenia nawet wówczas, jeśli układ jest bardzo szczelny. Woda w płynie hamulcowym to nieszczęście. H2O znacznie obniża bowiem skuteczność układu. Kiedy korzystamy z pedału hamulca wytwarzamy w przewodach hamulcowych dość duże ciśnienie, to zaś powoduje wzrost temperatury. Im więcej wody w płynie hamulcowym, tym niższa jest temperatura jego wrzenia, a jeśli tak, to w gotującym płynie wytwarzają się pęcherzyki powietrza, co skutecznie obniża jego właściwości ciśnieniowe. Nie zdziwmy się zatem, kiedy podczas opisywanego zjawiska, naciskając kilkakrotnie pedał hamulca i doprowadzając płyn do wrzenia, za którymś razem nasza noga powędruje do "spodu" bez oczekiwanego skutku. Mamy nadzieję, że w związku z powyższym przekonaliśmy Państwa o konieczności wymiany płynu hamulcowego.

Czy wymieniać płyn samemu, czy też zlecić tę czynność wyspecjalizowanemu warsztatowi? Polecamy rozwiązanie numer dwa, bowiem nieumiejętna wymiana płynu w układzie hamulcowym może doprowadzić do jeszcze większego zagrożenia niż niewymienianie go w ogóle. Postulujemy także zakup płynu lepszej jakości. Na bezpieczeństwie bowiem nie powinniśmy oszczędzać.