Paliwo w rok podrożało o ponad 20 proc. Co będzie dalej?
Oprac.: Mirosław Domagała
Ceny paliw na początku stycznia będą na podobnym poziomie, co obecnie - przewidują analitycy. Ale podwyżki są nieuchronne.
Z informacji BM Reflex wynika, że średnie ceny paliw w tym tygodniu spadły od 1 do 3 groszy na litrze i na dzień 30 grudnia tego roku wynosiły odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,73 zł/l ( spadek o 2 gr/l), bezołowiowej 98 - 6,02 zł/l ( spadek o 1 gr/l), dla oleju napędowego - 5,76 zł/l ( spadek o 2 gr/l) i autogazu - 3,19 zł/l ( spadek o 3 gr/l).
"Grudzień 2021 będzie w zasadzie jedynym miesiącem kiedy ceny benzyny i oleju napędowego będą spadać. Potanieje także autogaz, ale jego ceny spadały już wcześniej w okresie kwiecień - czerwiec, podczas gdy ceny benzyn i diesla pozostawały stabilne" - napisano w komentarzu.
Jak ocenia BM Reflex, do tych obniżek przyczyni się wyraźny spadek hurtowych cen paliw w wyniku spadku cen ropy i umocnienia złotego, a także zapowiedź tarczy antyinflacyjnej. W sumie benzyny i olej napędowy potaniały o około 30 groszy na litrze, a autogaz o 21 groszy na litrze.
"Warto jednak przypomnieć, że w całym roku 2021 ceny pozostawały na poziomie wyższym niż w poprzednim roku. Średnioroczne poziomy cen dla poszczególnych paliw są wyższe o około 20-23 proc. w przypadku benzyny i o 31 proc w przypadku autogazu" - zaznaczają analitycy.
BM Reflex prognozuje, że w detalu będzie utrzymywała się silna presja na pozostawienie cen paliw na poziomie poniżej 6 zł/l benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego.
"O ile na początku roku, że względu na tarczę antyinflacyjną raczej będzie to możliwe, to już wiosną realny może być wzrost cen powyżej 6 zł/l, a średnioroczne ceny paliw osiągną w całym 2022 roku prawdopodobnie poziom wyższy wobec poziomów z 2021 roku" - twierdzą analitycy BM Reflex.Podobnie sprawę widzą analitycy analitycy z portalu e-petrol.
Ich zdaniem obserwowany w ostatnich dniach grudnia tego roku wzrost hurtowych notowań paliw jeszcze przyspieszy po noworocznej podwyżce akcyzy i ograniczy szanse na tańsze tankowanie.
Prognozowane przez e-petrol.pl na pierwszy tydzień 2022 r. przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,68-5,79 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,75-5,86 zł/l oraz 3,11-3,20 zł/l dla autogazu.
Analitycy informują, że końcówka tego roku przynosi nieznaczne spadki na stacjach benzynowych, ale na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy na rynku paliw dominowały podwyżki i tankowanie jest obecnie o ponad jedną czwartą droższe niż przed rokiem.
Jak zaznacza e-petrol, krajowi producenci w ostatnim tygodniu tego roku modyfikowali swoje oficjalne cenniki tylko dwa razy, ale zanotowana w nich podwyżka jest zauważalna. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje dzisiaj w hurcie średnio 4445,00 zł i jest o blisko sto złotych droższy niż w ubiegły piątek. W przypadku oleju napędowego podwyżka na przestrzeni tygodnia jest mniej wyraźna i z aktualną ceną na poziomie 4596,60 zł/metr sześc. diesel jest droższy o 38,20 zł.
Według analityków e-petrol wzrostowa tendencja będzie kontynuowana na początku przyszłego roku, bo dalszy ruch w górę wymusi aktualizacja stawek akcyzy wchodząca w życie z początkiem stycznia.
***