Strefa Płatnego Parkowania i setki kierowców bez pieniędzy
Prokuratura bada sprawę głośnej afery z kwietnia tego roku, kiedy hakerzy włamali się do systemu zarządzania Strefą Płatnego Parkowania w Szczecinie. Oszuści zmienili numer konta bankowego, na który mieli wpłacać pieniądze kierowcy ukarani tzw. opłatą dodatkową. Ofiarą przestępców mogło paść nawet 600 kierowców.
O sprawie jako pierwsza poinformowała komunalna spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne, która zarządza Strefą Płatnego Parkowania w Szczecinie. W dniach 17-22 kwietnia miało dojść do szeroko zakrojonego oszustwa, którego celem byli kierowcy ukarani tzw. opłatą dodatkową. Hakerzy mieli podmieniać numery kont bankowych widniejących na papierowych zawiadomieniach pozostawianych przez kontrolerów parkowania w Strefie Płatnego Parkowania.
Z dotychczasowych informacji wynika, że w tym czasie kontrolerzy wystawili ponad 540 zawiadomień w SPP (Strefie Płatnego Parkowania) i 4 zawiadomienia za postój bez ważnego biletu na PPN-ach (płatnych parkingach niestrzeżonych). Dwa podstawione numery dotyczyły kont w banku w Świdnicy, a jeden konta banku z siedzibą w Belgii. Łącznie przestępcy mogli w ten sposób wyłudzić nawet 72 900 zł. Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne powiadomiła policję, a także banki, w których znajdowały się na fałszywe konta. Sprawą zajęła się już szczecińska prokuratura.
Jak podkreśla cytowany przez RMF rzecznik spółki zarządzającej strefą płatnego parkowania - osoby, które wpłaciły pieniądze na fałszywe konta, nie mają się czym martwić. Ponadto NiOL zamierza poinformować listownie wszystkich kierowców, którzy otrzymali zawiadomienia w dniach 17-22 kwietnia, o zaistniałej sytuacji i podjętych działaniach.
Jednocześnie kierowcy, którzy w dniach 17-22 kwietnia w Szczecinie otrzymali za wycieraczkę zawiadomienie o konieczności wniesienia opłaty dodatkowej, powinni upewnić się, że dokonali opłat na właściwe konto. Prawidłowe numery to:
- 40 1020 4795 0000 9802 0259 3069 - Strefa Płatnego Parkowania
- 15 1020 4795 0000 9202 0447 0084 - Płatne Parkingi Niestrzeżone
Od strony informatycznej system zarządzania SPP podlega firmie Nextivo Technologies. Przedsiębiorstwo poinformowało, że po wykryciu problemu zostały wdrożone dodatkowe i zaktualizowane zabezpieczenia. Dzięki temu w przyszłości ma już nie dochodzić do podobnych włamań.