"Optycznie" zwęzili ulicę przed przejściem

Przy jednej z najważniejszych krakowskich arterii - Alejach Trzech Wieszczów przed przejściem dla pieszych w rejonie parku Krakowskiego, wprowadzono optyczne zawężenie jezdni. Ma to sprawić, że kierowcy zbliżając się do pasów, przy których nie ma sygnalizacji świetlnej, zmniejszą prędkość jazdy.

Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu i Zarząd Dróg Miasta Krakowa zdecydował o wprowadzeniu rozwiązania, które sprawdziło się już wcześniej na innej ruchliwej ulicy - Armii Krajowej.

Optyczne zawężenie jezdni polega na wymalowaniu oznakowania poziomego i ustawieniu w osi jezdni oraz po jej bokach z lewej i z prawej strony niskich, elastycznych słupków. Kierowcy mają wrażenie, że w tym miejscu jezdnia jest węższa i jadą wolniej.

Takie samo rozwiązanie zostało zastosowane w dwóch miejscach na ul. Armii Krajowej w 2018 r. Po pół roku funkcjonowania rozwiązaniu temu przyjrzeli się specjaliści związani z Politechniką Krakowską. Okazało się, że kierowcy chętniej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych. Szanse pieszego na przejście przez ulicę bez zatrzymania się przed zebrą zwiększyły się z ok. 65 proc. do 90 proc. Kierowcy częściej także zwalniają trzymając się przepisowej w tym miejscu prędkości 50 km/h i zdecydowanie rzadziej wyprzedzają inne samochody tuż przed, i na samym przejściu. Przed zmianami, takiego procederu dopuszczało się około czterech kierowców na sto, po zmianach - średnio dwóch i pół na stu.

Reklama

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama